V lékárnách je klid, jak se změní doplatky, se teprve uvidí

28. 7. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V lékárnách je klid, žádné fronty na léky a spory o doplatky. Zřejmě to tak bude i po 1. srpnu, kdy se mění úhrady pojišťoven za léky. Pokud výrobci nezlevní, aby se do úhrad vešli, zaplatí pacienti více. Přinejmenším dva týdny, možná měsíc, než lékárny doprodají zásoby, se ale nic nezmění...


Praha - Lékárníci přesto varují, že norma zkomplikuje pacientům život.

Podle Leony Štěpkové z představenstva České lékárnické komory hrozí v lékárnách chaos. Nové úhrady začnou platit ve stejný den jako nový systém sestupných marží. Měnit se tak bude současně úhrada i cena léku. Pacientům se může stát, že na krabičce léku bude uvedena jiná cena, než jim sdělí lékárník.

„Z 9000 léků na trhu se mění úhrada u 6773, nově je zařazeno 82 a vyřazeno 73. Nelze fyzicky stihnout vše přelepit,“ uvedla dnes na tiskové konferenci.

Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba přičítá zmatky tomu, že lékárny dostaly informace o změnách úhrad na poslední chvíli, neznají nové ceny léků a nemohly se připravit. Lékárníci neměli předem ani informace z kategorizační komise, která na ministerstvu zdravotnictví rozhoduje o výši úhrad z pojištění. Od března v komisi nejsou. Podle Chudoby proto, že poukazovali na problémy a chyby v lékové politice pod vedením ministra Davida Ratha.

Podle Ratha spoluúčast pacientů od srpna nestoupne, lékárníkům vzkázal, že se v některých případech mohou vzdát marže, aby pacienti nic neplatili. „Nedovedu si představit, že bychom pracovali zadarmo,“ reagovala Štěpková.

Chudoba se obává, že dopad lékové vyhlášky bude podobný té, která vyšla v lednu. Podle statistiků stoupla spoluúčast na lécích od té doby zhruba o 14 procent. „Prakticky každý den se v lékárnách setkáváme s pacienty, kterým se razantně zhoršil přístup k lékům. To nejsou výmysly, ale zkušenosti většiny z nás,“ dodala Štěpková.

Problémy podle ní může v lékárnách způsobit i to, že některé léky, například na rakovinu, už nebude možné psát na běžný recept. Pro specializovaná centra je budou vydávat fakultní lékárny. Pacient, který nyní má recept na takový lék a nevyzvedne si ho do konce měsíce, už pak bude mít vlastně recept neplatný. Veřejné lékárny jim je nebudou moci vydat. Naopak budou řešit, co s léky, které mají v zásobách, zda je od nich distributor vezme zpět.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?