Místa v krajině označená žlutou plechovou tabulkou o rozměrech 330 x 140 milimetrů s černými písmeny a číslicemi usnadňují lokalizaci v případech ohrožení života, zdraví nebo majetku, kdy je nezbytný zásah záchranářů. Body jsou součástí databázových a geografických systémů integrovaného záchranného systému, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.
Na lesním majetku města Chrudim je takových bodů celkem 15. V případě jakýchkoli zdravotních problémů či jiného nebezpečí stačí na tísňové linky zavolat pouze kód nejbližšího bodu a záchranná služba podle něho okamžitě rozpozná polohu, GPS souřadnice a přístupové cesty. Městské lesy mají body schválené podle metodiky Hasičského záchranného sboru jako jedny z prvních v republice. Systém by se měl postupně rozšířit na území celé země.
Podobné zelené tabulky pro upřesnění polohy ve městě pro případ krizových situací zavedly již před čtyřmi lety Pardubice. Dnes jsou umístěny zhruba na 11.000 sloupech veřejného osvětlení. Nesou šestimístné identifikační číslo. První trojčíslí označuje ulici, druhé číslo sloupu, na každé číslo je také navázaná souřadnice GPS.