„Statistika hlášených onemocnění svrabem v Moravskoslezském kraji ukazuje, že v posledních letech případů neubývá. Navíc předpokládáme, že ne všechna onemocnění jsou hlášena a řada případů je evidována pod jinou diagnózou kvůli sekundárním projevům nemoci,“ uvedla Šebáková. Dodala, že v regionu se stále objevují také hromadné výskyty onemocnění, a to například v zařízeních sociálních služeb, kde někdy bývá svrab správně diagnostikován až po rozšíření onemocnění.
Nárůst počtu nemocných evidují hygienici v posledních třech letech, nejvíce nakažených svrabem je u lidí starších 15 let. Loni připadalo na 100.000 obyvatel 40 onemocnění.
„Svrab patří mezi přenosná onemocnění. Jde o relativně časté onemocnění kůže, které je způsobeno kožním parazitem - zákožkou svrabovou,“ uvedla Šebáková. Svrab se nejčastěji objevuje v meziprstních prostorech na rukou, na vnitřní straně loktu, zápěstí, genitáliích či v okolí pupku.
Nemoc se podle hygieniků přenáší přímým kontaktem s nemocným, případně pobytem v prostředí, kde se nakažené osoby pohybují. Podle Šebákové mohou být problematickými místy například věznice, ale i zdravotnická či sociální zařízení. Inkubační doba je čtyři až šest týdnů.