O možném vzniku zařízení, které v kraji zatím chybí, jednal v Nejdku náměstek hejtmana Jakub Pánik (ČSSD). O financování provozu hospicu ale zatím jasno nemá.
„Máme představu, že by vznikl dvoupatrový objekt spojený s hlavní budovou, otevřený i pro návštěvy příbuzných, kde by se nacházelo okolo dvaceti hospicových lůžek,“ uvedla ředitelka REHOS Nejdek Olga Pokorná. Vedení zařízení připraví popis projektu a předpokládané náklady na výstavbu pavilonu.
„Kraj mezitím zmapuje možnosti financování realizace projektu hospicu s pomocí evropských dotací,“ doplnil Pánik. Provozování hospicu se donedávna chtěl kraj vyhnout. Problém je především financování provozu, řekl již dříve ČTK náměstek hejtmana pro sociální věci Miloslav Čermák (ČSSD). Náměstek Pánik dnes připustil, že ohledně financování provozu ještě jasno není. „V této chvíli jsme se s paní ředitelkou domluvili, že nejprve musí vzniknout jasná vize, od které se budou odvíjet dalšízáležitost. Rozsah projektu bychom měli vědět do konce září, a tedy i předpokládanou finanční náročnost,“ řekl ČTK.
Zařízení REHOS Nejdek má 80 lůžek, denně přijme či propustí tři až čtyři klienty. O nepřetržitou zdravotní, ošetřovatelskou a rehabilitační péči se stará primář s týmem lékařů a zhruba 60 dalších zdravotníků a zaměstnanců. Pokud by hospicový pavilon skutečně vznikl, zařízení by zřejmě muselo přijmout další zaměstnance.
Kromě hospicových lůžek v Nejdku fungují v Karlovarském kraji dva domácí hospice, na jejichž chod ale kraj nepřispívá. Na Chebsku mohou pacienti využívat hospic sv. Jiří, od letošního března funguje domácí hospic Motýl. Jejich pracovníci za klienty docházejí domů, péči 24 hodin denně ale zajistit nemohou. Vznik hospicu byl i jedním z témat diskuse hejtmana Martina Havla (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem při jeho dubnové návštěvě regionu.