Některé pacienty v pražské Nemocnici na Homolce bude možná ještě letos operovat robot. Ve druhé polovině roku by v ní totiž mělo být otevřeno první české Centrum robotické chirurgie.
Lékaři z Homolky se včera seznámili s unikátním robotickým systémem Da Vinci, který bude pracovat podle jejich pokynů. O jeho pořízení ještě letos uvažuje podle zástupce dodavatele Martina Kaloše i Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.
Robot je zručný, pronikne do nejskrytějších míst v těle pacienta a pracuje mnohem precizněji a efektivněji. Pacientův organismus bude vystaven menšímu traumatu.
Při operaci bude stačit menší anestézie, což sníží možná rizika s ní spojená. Robot
minimalizuje pooperační bolesti, omezí nebezpečí infekce a pacienti budou mít menší jizvy. Bude možné také zkrátit hospitalizaci.
Prospěch ze zavedení nové metody budou mít i lékaři, které robot osvobodí od často mnohahodinového stání. U operačního stolu bude umístěn manipulátor a chirurg se pohodlně usadí vedle, opře si hlavu a pomocí ovladačů povede jednotlivé nástroje.
Několikacentimetrové pohyby člověka bude robot provádět v rozsahu několika milimetrů. To například odstraní třesení prstů, kterému se někdy lékař při náročném výkonu neubrání, a umožní to také velmi jemné šití v těle pacienta.
Podle Milana Bartůňka z urologické kliniky lze využít robota při všech laparoskopických operacích, například při operacích žlučníku či slepého střeva. Robot bude také mimo jiné odstraňovat prostatu pacientům se zhoubným nádorem.
Při laparoskopii chybí lékařům třetí rozměr a na rozdíl od ní dokáží nástroje, které
robot používá, „dosáhnout za roh“, řekl Bartůněk ČTK.
Robotický operační sál bude sloužit obecné chirurgii, urologii, gynekologii, cévní chirurgii a kardiochirurgii a výhledově neurochirurgii.
Robot a platba za služby spojené s jeho užíváním stojí podle Kaloše téměř 50 milionů korun.
Systém Da Vinci vznikl původně pro americkou armádu a pracoval na letadlových lodích, kde mohl nahradit specialisty, kteří operace řídili ze základny. Od roku 2000 lékaři používají jeho civilní verzi. Ve světě pracuje téměř 300 robotů, z toho 60
existuje v Evropě, uvedl Kaloš.
ČTK