Daniel nejprve poděkoval všem přítomným lékařům, poté odpovídal novinářům. "S kamarádem jsme čekali na vlak domů. Chtěl vyfotit na odstavené cisterně. Vylezli jsme na ni, byli jsme v podřepu. Pak jsem se postavil a vzal mě obloukový výboj. Spadl jsem mezi vagony a zlomil si páteř," vysvětlil.
Po mnoha operacích, dlouhodobé hospitalizaci a téměř trvalé antibiotické léčbě se stále rozvíjely nekrózy svalů a měkkých tkání a kostní postižení, takzvaná osteomyelitida. Postupně se prokázalo, že zánět postihuje celý skelet pánve.
"Na začátku jsme viděli chlapce sužovaného septickými stavy. Šel z horečky do horečky a protékaly jím kombinace antibiotik, jež neměla šanci v dlouhodobém výhledu stav zvrátit. Bylo jasné, že jestli se nestane něco radikálního, nemá svoji situaci šanci přežít," řekl Jiří Hoch, přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a FN Motol.
Ocenil Danielovu statečnost a také vyzdvihl kooperaci velké skupiny lékařů. V pracovní skupině byli zastoupeni rehabilitační pracovníci, spinální jednotka, chirurgové, anesteziologové, urologové, plastici, psychologové nebo ortopedi. "Navzdory tomu jsme dokázali spojit síly a potlačit preference jednotlivých oborů," uvedl Hoch.
Připomněl, že hemikorporektomii v ČR prováděl již dříve tým chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka vedený Františkem Antošem. "Rámcově jsme po deseti letech první, kdo se do zákroku pustil," doplnil. Danielova operace se uskutečnila ve dvou fázích, samotné hemikorporektomii, jež trvala 16 hodin a pracovalo na ní 22 lidí, předcházela fáze derivace moči a stolice.
Daniel připustil, že nejhorším okamžikem za celou dobu hospitalizace pro něj bylo loučení s rodinou před zákrokem v předsálí. Po operaci byl šťastný, že přežil. "Bylo to těžké, po probrání všechno bolelo, měl jsem v sobě zavedené hadice. Věděl jsem ale, že jsem to nejtěžší pokořil a ten zbytek už budu muset dobojovat," řekl novinářům.
"Mám v plánu vrátit se domů, udělat si řidičák a vést v rámci možností normální spokojený život. Mým přáním je, abych byl v pořádku, o nic jiného mi nejde," doplnil. V současnosti je ale znovu pod dozorem lékařů. "Pod úrovní zranění nemá zachovanou citlivost. Nedokáže zjistit, jestli je někde nějaký tlak větší či menší. Při jednom z přesunů si udělal oděrku na trupu, která nebyla zpočátku patrná, avšak vznikl určitý defekt, který se nyní snažíme zahojit. Leží teď opět u nás, ale budeme ho zítra (v pátek) pouštět domů," vysvětlil Jiří Kříž, primář spinální jednotky při Klinice rehabilitace tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.