V Oblastní nemocnici Kolín platí za kvalitní práci

27. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Motivující mzdový systém - místo předchozího tarifního - úspěšně funguje v Oblastní nemocnici Kolín, která má od 1. července statut akciově společnosti. Pacienty tam ošetřuje kvalitní a spokojený personál...


„Nový mzdový systém, na který jsme přešli od 1. července, spočívá v rozdělení platu na dvě části. První - fixní - je menší než druhá, kterou pracovníkovi přiznává podle množství a kvality odvedené práce jeho přímý nadřízený,“ vysvětlil ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš.

Takto nastavený systém zaměstnance motivuje ke kvalitní práci, ale také k příjemnému chování k pacientům. „Dřívější tarifní systém, který zde fungoval v době, kdy nemocnice byla ještě příspěvkovou organizací, byl určován vládou a vůbec nebral ohled na výsledky celkového hospodaření a profesionalitu jednotlivých pracovníků,“ řekl L. Rubáš.

Změna mzdového systému byla úspěšná a zaměstnanci ji vstřícně přijali - i proto, že dlouhodobě vyrovnaný rozpočet Oblastní nemocnice Kolín, a. s., umožňuje pozvolné navyšování mzdového fondu (letos o zhruba 4 procenta).

Modernizují a staví

Velkým úkolem vedení kolínské nemocnice je její modernizace včetně stavebních úprav. V současně době dokončují výstavbu stravovacího provozu a základny záchranné služby. Na konci října začala stavba centrálních operačních sálů. V objektu budou sídlit i jednotky intenzivní péče, oddělení ARO a příjmové ambulance.

„Budova bude postavena přímo v srdci areálu nemocnice, v místě bývalých obslužných provozů. Nový objekt bude stát přes tři sta milionů korun. Na jeho financování se bude podílet stát, Středočeský kraj i samotná nemocnice,“ uvedl Luděk Rubáš.

Součástí modernizace je rovněž obnova přístrojového vybavení jednotlivých oddělení. Ojedinělým oddělením v celém regionu je takzvané angiocentrum. Angiologie se zabývá problematikou cév a cévních chorob. Věnuje se především diagnostice a léčbě chorob tepen.

„Toto pracoviště je skvělým příkladem spolupráce veřejného a privátního sektoru. Angiocentrum totiž provozuje soukromá společnost lékařů na základě smluvního vztahu s nemocnicí,“ podotkl její ředitel.

Zpožďování plateb

Také kolínské nemocnice se týká evergreen tuzemského zdravotnictví - zpožďování plateb za zdravotní péči od zdravotních pojišťoven. „Zpožďování plateb kompenzujeme delší dobou splatnosti našim velkým dodavatelům. Dodavatelé léků jsou většinou součástí nadnárodních řetězců. Snažíme se s nimi dohodnout termín úhrad tak, aby se shodoval s termíny zpožděných plateb od zdravotních pojišťoven. O systémové řešení problému samozřejmě nejde a zpožďování plateb zdražuje dodávky a způsobuje další komplikace,“ řekl Luděk Rubáš.

Ten byl v minulosti tři roky ministrem zdravotnictví - když v roce 1995 končil své působení ve funkci, činil deficit systému zdravotního pojištění necelou miliardu korun. V současné době - po létech vlády sociální demokracie a sociálně demokratických ministrů zdravotnictví - deficit narostl na přibližně patnáct miliard. To znamená, že se zvýšil na více než patnáctinásobek.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?