V plzeňském kraji odmítají akutní pacienty?

10. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vedení Fakultní nemocnice v Plzni tvrdí, že musí přijímat většinu pacientů, které v těžkém stavu vozí k ošetření Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje. Ostatní plzeňské nemocnice prý pacienty hlavně v noci odmítají. Těžko se ale dá toto tvrzení dokázat, protože ze strany ministerstva zdravotnictví neexistuje žádná kontrola...


Plzeň -

„Ministerstvo zdravotnictví nekontroluje, kolik která nemocnice v noci přijímá pacientů. Nevidíme ani důvod, proč by k tomu mělo docházet,“ uvedla Karla Kubíková z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. V Praze to někdy dopadá tak, že záchranná služba musí nemocnice s pacienty objíždět.

„K tomu v Plzni nedochází,“ říká Pavel Karpíšek, radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví. Podle lékaře záchranky Luďka Hejkala je praxe taková, že dispečink záchranky dvakrát denně zjišťuje, kde jsou lůžka volná. Nejhůře se podle něj umisťují pacienti, kteří zkolabovali pod vlivem drog či alkoholu.

„Nemocnice argumentují tím, že si to způsobili vlastní vinou a budou blokovat místo těm, kteří si zdravotní obtíže sami nezpůsobili,“ uvedl Hejkal. Největší nouze je o lůžka na jednotkách intenzivní péče na chirurgii a ARO.

Podle Hejkala se několikrát za rok stává, že není ani v jedné plzeňské nemocnici volné lůžko pro příjem akuktních pacientů, které záchranka vozí například od dopravních nehod.

„Pak nastává druhé kolo vyjednávání s nemocnicemi, které vždy skončí umístěním pacienta,“ uvedl Karpíšek. Nemocnice se přijímání pacientů brání, protože ošetření akuktních případů je drahé a pojišťovny větší počet pacientů nezohledňují.

JITKA ŠRÁMKOVÁ,

Plzeňský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?