Ángel Hernández se sám přihlásil na policii minulou středu, když své 61leté ženě, kterou přes 30 let sužovala roztroušená skleróza, podal smrtelnou dávku barbiturátů. Místní média minulý týden zveřejnila video, v němž se Hernández nemocné manželky ptá, zda chce skutečně život ukončit. "Ano, čím dříve, tím lépe," odpoví mu žena.
Hernández byl následující den propuštěn a nyní ho čeká soud. Bude-li shledán vinným ze zabití, může dostat od dvou do deseti let vězení. Svým činem před volbami rozpoutal diskusi o eutanazii, pro níž se v průzkumu v roce 2017 vyslovilo 84 procent Španělů.
Proti eutanazii se v tradičně katolickém Španělsku staví konzervativní lidovci a krajně pravicová strana Vox. Premiér Sánchez v neděli na předvolebním mítinku řekl, že pokud získá parlamentní většinu, "eutanazie bude uznána jako právo".
Sánchezova menšinová vláda loni předložila zákon, který měl eutanazii a asistovanou sebevraždu ve Španělsku legalizovat. Návrh ale zablokovali lidovci a strana pravého středu Ciudadanos.
Předseda strany Ciudadanos Albert Rivera nicméně čtyři dny po Hernándezově zatčení v televizi uvedl, že nyní eutanazii a zákon o "důstojné smrti" podporuje a apeloval na lidovce, aby i oni svůj postoj zvážili. Šéf lidovců Pablo Casado něco takového vyloučil a socialistům vyčetl, že chtějí pomocí Hernándezova případu před volbami získat politické body.
Očekává se, že volby vyhraje Sánchezova strana. Socialisté by mohli podle průzkumu agentury Metroscopia z konce března sestavit většinovou vládu s liberálními Ciudadanos, případně s koalicí levicových Podemos a regionálními uskupeními. Španělská média ale nevylučují ani opakování současné patové situace.