Z veřejného zdravotního pojištění hradí všechny pojišťovny mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let. Ženy od 40 do 45 let si z příspěvku VZP mohly zaplatit mamografii, mladší sonografii, ženy nad 45 let si mohly zkrátit interval vyšetření na jeden rok.
„Nemalou část žen bezpochyby inspiroval příběh americké herečky Angeliny Jolie, která v polovině května zveřejnila, že si nechala kvůli velkému vrozenému riziku rakoviny prsu odstranit mléčné žlázy,“ podotkl Tichý.
Program cíleného zvaní ověřila letos Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Na telefonické pozvání slíbilo účast na preventivní mamografii 965 z 5087 oslovených žen, z nich 428 už si dalo prsa zkontrolovat.
Od podzimu začnou všechny zdravotní pojišťovny rozesílat dopisy s pozvánkami na screening rakoviny prsu, čípku a tlustého střeva a konečníku těm svým pojištěncům, kteří na screeningu nebyli. Na dopisy dostanou peníze z evropských fondů, vyšetření uhradí. Lidé, kteří se dají vyšetřit, neplatí nic, ani regulační poplatek, protože jde o prevenci.
V Česku je každoročně zjištěno přes 6000 nových onemocnění rakoviny prsu a na následky zhoubné nemoci umírá kolem 2000 žen. Přitom bylo prokázáno, že pravidelným mamografickým vyšetřením, které lze v případě potřeby doplnit dalšími vyšetřovacími metodami, se dá zjistit většina nádorů už v samém počátku, tedy v době, kdy jsou dobře léčitelné. Úmrtnost díky screeningu může klesnout až o 30 procent.