Přístroj, který měří elektrickou aktivitu mozku, byl použit ve státě Severní Karolína při popravě jednašedesátiletého Willieho Browna, který byl odsouzen k smrti za vraždu prodavačky a loupežné přepadení z roku 1983.
K použití přístroje se přistoupilo poté, co okresní soudce Malcolm Howard nastolil požadavek, aby stát zaručil, že odsouzenec bude skutečně (po podání sedativ) v bezvědomí, než mu bude injekčně aplikován prostředek způsobující ochrnutí a zástavu srdce.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Pokud název článku neuvedete,nemůžeme reakci uveřejnit!
Nejistota, zda smrtící injekce nezpůsobují utrpení, vedla již k odložení poprav v některých dalších amerických státech, například na Floridě či v Kalifornii. „Krutý či neobvyklý“ trest zakazuje americká ústava.
Poprava v Severní Karolíně ale vyvolala etické otázky ohledně aktivního zapojení lékaře a zdravotní sestry do popravy sledováním přístroje v kontrolní místnosti sousedící s celou smrti a vyhodnocováním zobrazených dat na základě lékařských znalostí.
Etický kodex americké lékařské asociace totiž nedovoluje lékařům účastnit se aktivně poprav. Dosud lékař a zdravotní sestra popravám pouze přihlíželi.
„Použití lékařských schopností a rozhodování pro účely jiné než ty vedoucí ke zlepšení zdraví a blaha jedince porušuje základní etický kodex lékařství,“ prohlásila Priscilla Rayová, která vede v asociaci radu pro etické a soudní záležitosti.
„Žádat proto po lékařích, aby se zapojovali do poprav, znamená porušení jejich přísahy chránit život a podkopává důvěru veřejnosti v lékařskou profesi,“ dodala.
ČTK