Washington - vydat s tím, že „pouze prodlužuje umírání, ale nezlepšuje kvalitu života“. Později však úřad přijal nabídku výrobce přístroje, firmy Abiomed z Danversu ve státě Massachusetts, vyzkoušet srdce na vlastní náklady na dalších 25 pacientech.
Dosavadní výsledky testů na 14 nemocných jsou ovšem nadále rozporné. Pacientům se sice podařilo prodloužit život o několik měsíců (v nejlepším případě o 17 měsíců), ale všichni již zemřeli. Užívání přístroje je navíc nadále spojeno s vážnými vedlejšími účinky. Většina pacientů byla například postižena mrtvicí, což kvalitu jejich života výrazně omezilo.
Úřad však své povolení zdůvodnil tím, že „v několika případech přístroj prodloužil pacientům život a umožnil jim strávit cenný dodatečný čas s jejich rodinami a přáteli“. Také FDA však konstatoval, že AbioCor „nepředstavuje dlouhodobé řešení“.
O obnovení testů uvažuje podle agentury DPA i zatím jediné evropské pracoviště, které přístroj vyzkoušelo - kardiocentrum v německém Bad Oeynhausenu. To před časem zkoušky zastavilo s tím, že praktické výsledky jsou horší než u dosavadních systémů. Dosud se obvykle používají mechanická srdce, která jsou umístěna mimo tělo pacienta a ten je na ně jen napojen.
Tyto přístroje mají většinou za cíl udržet pacienta při životě do té doby, než je pro něj nalezeno vhodné biologické srdce k transplantaci. Autonomní srdce AbioCor je podle lékařů určeno naopak těm pacientům, kteří jsou na transplantaci příliš slabí a s voperováním nového biologického srdce se u nich už nepočítá. Srdce je vybaveno baterií, která umožňuje pacientovi až hodinový volný pohyb, pak musí být znovu dobita.
V České republice, kde byla první transplantace provedena již v roce 1984, bylo mimotělní mechanické srdce pro záchranu pacienta poprvé použito v roce 2003.
ČTK