Vážení čtenáři,

30. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce




Vážení čtenáři,

diabetes mellitus (DM) je onemocnění charakterizované jen dvěma slovy v názvu, ale mnoha tvářemi v klinickém obraze. DM se nevyhýbá žádné věkové kategorii ani geografické délce či šířce a v různé prevalenci postihuje všechna etnika.

Navíc se incidence a prevalence DM na celém světě trvale a významně zvyšuje (epidemie/pandemie diabetu). Chronické komplikace provázející onemocnění cukrovkou mohou postihnout většinu orgánů a ústrojí svojí cévní a/nebo neuropatickou etiologií.

Jenom namátkově připomínám některé chorobné jednotky, které mají přívlastek „diabetický/á“: retinopatie, nefropatie, gastroparéza, průjmy, noční pocení, noha, dyslipidémie, osteoartropatie, dermatopatie apod.

Speciální musí být příprava diabetika k běžným operacím a péče o těhotné diabetičky. Nemocní cukrovkou mají v porovnání se stejně starými nediabetiky (v každé věkové kategorii) častěji hypertenzi, poruchy lipidového spektra a poruchy funkce koagulace.

Aterosklerotické změny jsou u diabetiků nejen častější, ale také časnější, s horší prognózou a vyšší mortalitou. Ve vyspělých státech je ve věkové kategorii nad 60 let 10-20 % nemocných cukrovkou (především 2. typu) a z nich 75 % umírá na kardiovaskulární choroby.

Diabetologická problematika nabývá celosvětově stále většího významu jak z hlediska kvantitativního (incidence a prevalence), tak kvalitativního i ekonomického. Je tedy pochopitelné, že diabetes mellitus je stále více v popředí zájmu nejen diabetologů, ale i velké části všech poskytovatelů zdravotní péče.

Logickým důsledkem je časté zařazování článků s diabetickou tematikou do publikačních plánů zahraničních a také domácích časopisů. Počet žádostí o odborné texty, týkající se diabetu, jeho komplikací, léčby a prevence, ze strany redakcí odborných lékařských časopisů vzrůstá i v naší republice.

Tato situace má dvě stránky: tou první, pro diabetology příjemnou, je zvyšující se zájem i informovanost o oboru diabetologie ze strany ostatních lékařských specializací, druhou stránkou je problém hrozící „vyčerpatelnosti“ aktuálních témat pro přehledné články i riziko „opakování se“ v jedné tematice pro různé časopisy.

Když jsem byla před šesti měsíci oslovena redakcí časopisu Postgraduální medicína, abych se ujala sestavení monotematické části tohoto časopisu, která bude věnována diabetes mellitus, znovu jsem si uvědomila obě výše uvedené stránky provázející diabetologické odborné přehledové publikace.

A k nim přistoupila další problematická stránka - získat a motivovat jako autory přední odborníky v daných dílčích tematických okruzích. Jednoduché nebylo ani vypracování náplně monotematické přílohy.

Přemýšlela jsem, zda bude pro čtenáře zajímavější uvést ve stránkově omezené publikaci méně odborných článků s podrobnějšími informacemi na aktuální témata, nebo více krátkých sdělení, která přinesou sice povrchnější pohled na danou problematiku, ale celkově tak podají informace z více oblastí diabetologie. V každém případě není možné se v daném rozsahu textu byť i jen zmínit o všech současných aspektech diabetologie.

Vědoma si skutečnosti, že „nelze vyhovět zájmu všech“, dovoluji si vám předložit ve Focusu věnovaném diabetes mellitus jak články s často publikovanou tematikou (syndrom inzulínové rezistence, mikroa makroangiopatické komplikace), článek se zcela recentními novinkami v etiopatogenezi DM, tak i méně probíranou problematiku (necévní komplikace DM, postižení kloubů a kostí).

Doufám, že alespoň část z vás - čtenářů - najde v tomto Focusu něco zajímavého ze současné problematiky oboru diabetologie.

Prof. MUDr. Jindřiška Perušičová, DrSc.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?