Vážení čtenáři,

10. 1. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
kontinuální lékařské vzdělávání (CME) má v současné době nezměřitelný význam. Velký rozsah odborných informací a nesčetné množství zdrojů představují komplikovanou a trochu zmatenou situaci pro většinu lékařů.


Je zapotřebí přehledových článků s jasným obsahem, které by pomáhaly s orientací v dané problematice. Výběr témat je ztížen změnou zájmové orientace dvou skupin gynekologů (ambulantních a lůžkových zařízení), ale zájem nás všech by měl vést k získání dostatečných znalostí napříč celým oborem.

Gynekologie a porodnictví zaznamenává v poslední dekádě pozoruhodný vývoj. V oblasti asistované reprodukce, onkogynekologie, perinatální medicíny a urogynekologie jsme svědky moderních trendů, které vycházejí z nových poznatků fyzikální chemie, molekulární genetiky, proteonomiky, fyziologie i morfologie s využitím počítačových modelů anatomických struktur.

Výsledky výzkumu v oblasti farmakologie a jejich následné uvedení do klinické praxe po nutných ověřovacích a klinických studiích ovlivňují kvalitu terapie řady onemocnění v našem oboru. Propojení základního výzkumu s průmyslem a následné spojení klinicky použitelných výsledků s dokonalou výrobou, marketingem a inteligentní implementací představuje především v endoskopii a v urogynekologii dramatickou změnu v terapii poruch statiky malé pánve a stresové inkontinence moče. V oblasti asistované reprodukce jsou velmi zajímavé výsledky v transplantacích ovariální tkáně a v oblasti preservace reprodukčních funkcí onkologických nemocných.

Endometrióza, toto doposud ne zcela objasněné onemocnění, znamená negativní ovlivnění fertility i v malém rozsahu postižení, v závažných rozsáhlých případech představuje velmi obtížně řešitelný problém i pro tým zkušených operatérů. Možnosti konzervativní i operační léčby procházejí některými změnami, jež je nutné sledovat. Výsledky diagnostiky a terapie trofoblastické nemoci v České republice jsou výborné, především díky specializaci a centralizaci do jednoho pracoviště v ČR (ÚPMD), a tento trend je nutné v zájmu pacientek zachovat.

Předčasný porod významnou měrou ovlivňuje perinatální mortalitu a časnou i pozdní morbiditu plodu. Identifikace prediktorů předčasného porodu jako prognostických faktorů by mohla ukázat cestu v postupném řešení porodů plodu o nízké porodní hmotnosti. V neonatologii sledujeme s velkou pozorností problematiku plodů s extrémně nízkou porodní hmotností nejen perinatálně, ale i v dospívání, kdy jsou výsledky pozdní morbidity velmi zajímavé. Oblast trombofilních stavů v gynekologii a porodnictví představuje pro neinformovaného lékaře a pacientku velké nebezpečí následných komplikací, které mohou být fatální.

Významnou změnu prodělává v České republice i systém postgraduálního specializačního vzdělávání v gynekologii a porodnictví. Zásadní změna byla vyvolána snahou Evropské unie o integraci jednotlivých národních systémů a o kontrolu úrovně jednotlivých vzdělávacích programů, které musí reflektovat současný odborný vývoj a umožnit kontrolu úrovně školících pracovišť. Vyšší úroveň pracovišť vedle nezbytné laboratorní, diagnostické, zobrazovací a operační techniky představují především vzdělaní lékaři a sestry. Nechť následující soubor článků s gynekologicko-porodnicko-neonatální tematikou přispěje k lepší informovanosti odborné veřejnosti.

Doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?