Jen v České republice trpí vysokým krevním tlakem nejméně 1,5 miliónu osob a každoročně přibude podle statistických údajů 95 000 dalších.
Problematika vysokého krevního tlaku je vyloženě multidisciplinární, a proto se s arteriální hypertenzí často setkávají nejen internisté, kardiologové a praktičtí lékaři, ale i lékaři dalších odborností jako nefrologové, diabetologové či endokrinologové. Je tedy nanejvýše nutné a potřebné pravidelně aktualizovat a zveřejňovat nejdůležitější novinky či kontroverzní témata problematiky arteriální hypertenze.
Tematické číslo Postgraduální medicíny, které právě otevíráte, je věnováno zmíněným aktualitám či některým současným nejasnostem léčby vysokého krevního tlaku, kam nepochybně patří například otázka betablokátorů. Nezapomněli jsme ani na „horká témata/hot-topics“, kterými jsou problematika antihypertenzív s pozitivním metabolickým účinkem (blokátory systému renin-angiotenzin), otázka výběru vhodného antihypertenzíva u obézních nemocných, téma lékových interakcí či rezistentní hypertenze.
Výzkumy posledních let ukazují na významnou úlohu aldosteronu nejen u sekundární, ale i u esenciální formy hypertenze. Ukazuje se, že blokátory aldosteronu, jako jsou spironolakton či eplerenon, mají u nízkoreninové esenciální hypertenze nezanedbatelný terapeutický potenciál. Tematicky jsme proto do tohoto čísla zařadili i stručný přehled blokátorů aldosteronových receptorů.
S ohledem na důležitost a prognostický význam poškození kardiovaskulárních cílových orgánů předkládáme i kapitoly týkající se hypertrofie levé komory srdeční a aortální rigidity včetně možnosti jejich terapeutického ovlivnění.
Závěrečné kapitoly se týkají často se vyskytující problematiky arteriální hypertenze, vaskulární nefropatie a primárního hyperaldosteronismu, dnes jednoznačně nejčastější formy sekundární hypertenze. Není náhodou, že toto tematické číslo vychází v době, kdy všichni s napětím očekáváme podobu Nových evropských doporučení diagnostiky a léčby arteriální hypertenze. Čtenář si tak bude moci v řadě aspektů srovnat názory našich a evropských odborníků. Jménem autorského kolektivu Vám přeji příjemně strávené chvíle nad stránkami Postgraduální medicíny a budu se těšit na setkání s Vámi na akcích pořádaných Českou společností pro hypertenzi.
Prof. MUDr. Jiří Widimský jr., CSc.vedoucí Centra pro hypertenzi VFN a 1. LF UK Prahapředseda České společnosti pro hypertenzi