PAŘÍŽ - Klonování lidí tak bude možné ve Francii trestat přinejmenším dvaceti lety vězení.
Ministr zdravotnictví Jean-François Mattei navíc požádá zákonodárce, aby se na klonování vztahovalo ustanovení o nepromlčitelnosti. Případné dítě-klon by tak mělo mít možnost podobně jako oběti znásilnění či incestu i více než dvacet let po
narození zažalovat toho, kdo stál za jeho zrozením.
Naklonovat? Jedině mimo Francii
Mattei také chce, aby pro zločin klonování platil ve Francii princip exteritoriality. „Nelze ponechat některému z Francouzů možnost, aby se nechal naklonovat v jiné zemi, která to umožňuje, či v mezinárodních vodách, a poté se legálně vrátil se svým klonem do Francie,“ uvedl ministr minulý týden v rozhovoru pro deník Le Parisien.
Americká společnost Clonaid oznámila koncem prosince, že se americkému manželskému páru narodilo první klonované dítě, druhé pak podle ní přivedl na svět 3. ledna nizozemský lesbický pár. Clonaid však zatím nepředložila žádné důkazy pro svá tvrzení a údajné narození klonovaných dětí nepotvrdil ani žádný nezávislý zdroj.
„Oznámení o narození klonovaného dítěte jménem Eva o Vánocích má podle mě všechny prvky dobré komunikační kampaně,“ poznamenal Mattei, který informace Clonaidu považuje za podvod.
Opor ke klonování pociťuje většina Francouzů
S prosazením novely by neměl mít v parlamentu problémy, neboť v něm má vláda absolutní většinu.
Podle průzkumu agentury CSA navíc 77 procent Francouzů klonování pobuřuje či šokuje a pouze každý desátý Francouz je z tohoto postupu nadšen. Více než dvě třetiny Francouzů (69 procent) jsou nicméně nakloněny využívání klonování či genetických manipulací k vědeckým účelům.
Mattei však takzvané terapeutické klonování povolit nehodlá. „Podle mě je vstupní bránou k reproduktivnímu klonování,“ tvrdí ministr. Francie se nicméně chystá povolit výzkum na kmenových buňkách takzvaných přebytečných embryí, jichž se vzdaly páry podstupující umělé oplodnění.
Podle ministra je možné, že se francouzský prezident Jacques Chirac na mezinárodní scéně opět výrazně zasadí o celosvětový zákaz lidského klonování, který již dříve navrhly Francie a Německo.
Ve výboru OSN totiž dohoda na toto téma až do podzimu uvízla na debatě o tom, zda by mělo být zakázáno jen reprodukční klonování nebo také experimentální klonování pro lékařské účely. „Francie nechce čekat až do září“, prohlásil Mattei.
O klonování se francouzský ministr zajímá již dlouhou dobu a dokonce o něm napsal román s názvem Sonáta pro klon, který vyšel v roce 2000. Kniha vypráví o genetikovi, který v roce 2004 vytvoří klon se jménem Clara, neboť doufá, že se mu tak podaří oživit část své zesnulé ženy. „Je to tragédie,“ zdůraznil Mattei.
ČTK