Ve věku 83 let zemřel prof. Vladimír Kočandrle

5. 4. 2017 8:24
přidejte názor
Autor: Redakce
Ve čtvrtek 30. 3. 2017 zemřel kardiovaskulární a transplantační chirurg prof. Vladimír Kočandrle, který stál sedm let v čele Institutu klinické a experimentální medicíny.


„Rád bych touto cestou vyjádřil upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Pan profesor Kočandrle byl důležitou součástí IKEM, svou usilovnou prací se zasloužil o jeho nebývalý rozvoj - zásadním způsobem přispěl k zahájení a rozvoji českého programu transplantací srdce, ledvin a slinivky břišní. Byl to nejen skvělý a precizní lékař, ale také výborný manažer, učitel i člověk,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Prof. Vladímír Kočandrle se narodil 13. července 1933 v Ostravě. Po studiích na lékařské fakultě Univerzity Karlovy (1957) svou kariéru odstartoval v Jablonci nad Nisou jako sekundární lékař.
V roce 1961 nastoupil do pražského Ústavu klinické a experimentální chirurgie (později IKEM). Z vědeckého aspiranta se postupně za 30 let svého působení vypracoval na přednostu Centra výzkumu transplantací orgánů. V letech 1983-1990 zastával funkci ředitele IKEM.

Operoval 37 let. V roce 1966 se podílel na první československé transplantaci ledviny, od konce 70. let se pak připravoval na transplantaci srdce. Tu provedl jeho tým úspěšně 31. 1. 1984 Josefu Divinovi, kterému tak prodloužil život o téměř 14 let. V pořadí třetí transplantovaný pacient s novým srdcem - Rudolf Sekava, který byl operován v roce 1984, je stále nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce.
Pod vedením profesora Vladimíra Kočandrleho byla v IKEM provedena v roce 1983 také první úspěšná transplantace slinivky břišní.

Po odchodu z IKEM působil ve Walter Reed Army Medical Center v USA, kde mimo jiné zavedl v letech 1991-1993 program kombinovaných transplantací slinivky břišní a ledvin.
S chirurgií skončil v roce 1994 po svém odchodu z Ústřední vojenské nemocnice. Dále se věnoval publikování odborných textů, věnoval se politice a také své rodině.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?