Americký deník ve svém článku upozornil také na katastrofální stav venezuelského zdravotnictví.
Půl milionu případů nákazy, která je nebezpečná pro vývoj lidského plodu, by tak činilo z Venezuely druhou nejvíce zasaženou zemi po Brazílii, kde bylo zaznamenáno už asi 1,5 milionu infikovaných. Na rozdíl od Brazílie, kde již několik týdnů probíhá masivní kampaň boje s komáry šířícími tento virus, ale venezuelská vláda nemá žádnou strategii.
Virus zika zřejmě ovlivňuje nedostatečný vývin mozku lidského plodu a způsobuje mikrocefalii, což ale ještě není zcela prokázáno. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale dnes oznámila, že se zvyšuje počet důkazů, které virus s mikrocefalií spojují. Podle WHO ale potrvá ještě čtyři až šest měsíců, než to bude prokázáno.
Virus zika, kvůli němuž WHO již na začátku února vyhlásila celosvětový stav nouze, je spojován i s Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií viru zika v Latinské Americe zaznamenaly některé země také zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného neurologického onemocnění.
O katastrofálním stavu venezuelského zdravotnictví informoval dnes také předseda zdravotní komise venezuelského parlamentu José Manuel Olivares. Ten zároveň uvedl, že se zástupci WHO mluvil o nutnosti humanitární pomoci pro svou zemi. Podle Olivarese se v zemi nedostává 90 procent léků, které by byly potřeba.
„Nejsou léky, nejsou potraviny, je zde podvýživa, Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků… jak je tohle možné v zemi, která je tak velkým producentem ropy?“ ptal se Olivares. Cena ropy v posledním roce výrazně klesla, což ještě umocnilo hlubokou ekonomickou krizi, v níž se Venezuela už několik let nachází. Podle údajů z tohoto týdne ekonomika loni klesla o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta.