Ve zdravotnictví se ročně ztratí 20 miliard

2. 5. 2007 14:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Organizace Transparency International tvrdí, že v roce 2005 se kvůli špatným zákonům a jejich nedodržování ztratilo v českém zdravotnictví asi 20 miliard korun. Neefektivně je tedy vynaložena asi desetina z 200 miliard, které zdravotnictvím ročně protečou...


Nevládní organizace Transparency International, která se zabývá mapováním korupce, tvrdí, že v roce 2005 se kvůli špatným zákonům a jejich nedodržování ztratilo v českém zdravotnictví asi 20 miliard korun.

Neefektivně je tedy vynaložena asi desetina ze všech 200 miliard, které českým zdravotnictvím ročně protečou. „Pokud bychom k tomuto číslu přičetli i ztráty v systému nemocenského pojištění, odhad se o více než 7 miliard zvýší,“ připomíná autor studie Jan Pavel.

Podle studie, kterou Transparency International zpracovala, je v Česku zbytečně moc lůžek v nemocnicích, pacienti nadměrně navštěvují lékaře, zneužívá se nemocenská a v celém systému bují korupce.

Kudy utíkají miliardy

Transparency International tvrdí, že ročně je ve zdravotnictví promrháno 7 miliard kvůli nadbytečné lůžkové péči v nemocnicích. Zatímco v Česku připadá 614 akutních nemocničních lůžek na 100 tisíc obyvatel, průměr v Evropské unii je 412 lůžek.

Kvůli nedodržování zákonů o veřejných zakázkách zdravotnictví přišlo v roce 2005 o téměř 4 miliardy. Dalších 6 miliard by systém ušetřil, kdyby pacienti nenavštěvovali lékaře zbytečně často. Češi totiž chodí k lékaři nejčastěji v Evropě - v průměru patnáctkrát za rok. Evropský průměr je šest až sedm návštěv ročně.

Téměř půl miliardy se zbytečně utratí za neefektivní lázeňskou péči a dalších asi 380 milionů unikne kvůli falešným receptům. Podle odhadů lékárníků je totiž asi každý stý recept falešný.

Některé ztráty lze těžko odhadnout - jde o korupci a také o nedodržování zákonů, například při výběrových řízeních.

Zneužívání nemocenské

Další ztráty se počítají z pracovní neschopnosti. Pracovně neschopných je v průměru přes 6 procent Čechů. Přitom například v Rakousku je to 3,5 procenta nebo ve Velké Británii 3,7 procenta. Evropský průměr je 4,5 procenta nemocných.

V praxi to znamená, že každý den „neoprávněně“ stoná přes 72 tisíc lidí, píše se ve studii.

V roce 2005 vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení nemocenské v celkové výši 26,3 miliardy. Podle studie Transparency International by tato částka měla být asi o 7 miliard nižší.

Pomůže reforma?

Podle ředitelky Transparency International Adriany Krnáčové současný stav zdravotnictví zlepší razantní reforma systému. Současný systém zdravotnictví totiž není dlouhodobě schopný zajistit stabilní fungování a financování resortu.

„Apelujeme na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, aby skutečně a razantně přistoupil k reformám, které by se neměly omezit na zavedení regulačních poplatků. Ty samy o sobě plýtvání ve zdravotnictví neomezí,“ řekla ředitelka Transparency International Adriana Krnáčová.

Ministr Julínek chystá kromě zavedení poplatků v následujících letech i další reformy. „Změníme síť nemocnic, upravíme zákony o zdravotních pojišťovnách, jasně bude dané, co a kdy má být hrazeno ze zdravotního pojištění,“ vyjmenovává mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Podle experta na zdravotnictví Pavla Vepřeka by se po zavedení reformy mohly ztráty snížit asi na polovinu současné sumy.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?