LONDÝN -
Vědci chtějí hybridní zárodky použít k získání kmenových buněk s genetickými vadami. Jejich studium by jim prý mělo pomoci pochopit mnoho nevyléčitelných lidských chorob. Tvrdí také, že umělé zárodky by ovládala lidská DNA a že zárodky v laboratoři budou zkoumat pouze v rané fázi vývoje a nenechají je dál vyrůst.
Právní experti se však přou o to, zda budou embrya z právního hlediska považovány za králičí, nebo lidská. Úřad HFEA, který je pověřen kontrolou této oblasti výzkumu, už naznačil, že by výzkumu mohl dát zelenou. Vědci z londýnské King's College už s ním jednají o etických a právních aspektech.
„Musíme přemýšlet o získání alternativních zdrojů vaječných buněk,“ tvrdí šéf vědeckého týmu Chris Shaw. „Plodnost králíků je proslavená. Mohou poskytnout příležitosti pro využití lidských buněk k převedení jejich jádra do oocytů (samičích pohlavních buněk) králíků. Právně jejich postavení není jasné, ale to bychom rádi prodiskutovali s HFEA,“ připustil vědec.
Shaw je spoluvlastníkem povolení k výzkumu lidských kmenových buněk spolu s Ianem Wilmutem, jenž jako první na světě naklonoval savce - ovci Dolly. Nedostatek vhodných lidských pohlavních buněk ale výzkum a „terapeutické“ klonování brzdí.
Čt24.cz