Mechanismus genu SPRN6 může vysvětlovat, proč se u moskytů nevyvine malárie, ačkoliv jsou jejími přenašeči
„Je ještě třeba dalších výzkumů, ale tyto poznatky lze použít v rozvoji nových přístupů k boji s touto nemocí,“ uvedl dr. Marcelo Jacobs-Lorena pro časopis Proceedings of the National Sciences.
Výzkumníci doufají, že se jim podaří vyvinout chemickou látku ve formě spreje, která by ovlivňovala aktivaci genu SPRN6 u moskytů. V případě kousnutí by tento hmyz nebyl pro člověka už tak nebezpečný, protože by už nepřenášel parasit malárie Plasmodium.
Výzkumný tým zkoumal dva typy moskytů – Anopheles stephensi a Anopheles gambiae. Zjistil, že za normálních okolností není gen SPRN6 aktivován.
Pokud však dojde k infikaci moskytů parazitem malárie, tento gen se aktivuje. Aby výzkumníci zjistili, na jakém principu gen SPRN6 funguje, sledovali, co se děje, jestliže je gen „donucen“ zůstat neaktivní.
Počet parazitů malárie vyvinutých v moskytech typu stephensi se trojnásobně zvýšil. Úplné odstranění genu SPRN6 zcela zpomalilo přirozený proces, kterým se moskyti gambiae zbavují parazita malárie.
„Tento výzkum poskytuje nové informace o tom, jakým způsobem se moskyti chrání před parazity malárie. Zůstává však ještě otázkou, zda manipulace s aktivitou genu SPRN6 u moskytů typu Anopheles gambiae může hrát roli při ovlivňování přenosu malárie na člověka,“ uvedl pro server BBC News profesor Paul Eggleston z Keele Univerzity.
DÁLE ČTĚTE:
Vědci hlásí průlom v léčbě malárie
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz