Vědci objasnili vztah mezi buňkami melanomu a okolím

4. 1. 2016 10:23
přidejte názor
Autor: Redakce

Vědecký tým z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze zjistil, že růst melanomu významně ovlivňují nenádorové buňky v jeho okolí.




„Pokud se nám podaří určit mechanismy, které se podílejí na výměně informací mezi nádorovými buňkami a buňkami v jejich okolí, a následně jejich působení blokovat, mohly by tyto poznatky posloužit k přípravě nových léčiv,“ uvedl jeden z řešitelů MUDr. Ondřej Kodet, Ph. D.
Při výzkumu se potvrdilo, že růst melanomu kromě vlastních nádorových buněk ovlivňují okolní nenádorové buňky – zejména fibroblasty. Navíc se podařilo objasnit, jak působí melanocyty na okolní povrchové buňky kůže (epitel). „Ukázalo se, že mikroprostředí melanomu je velmi složité a že je to možná i důvod, proč je melanom rezistentní vůči standardním léčebným postupům, například chemoterapii,“ vysvětlil MUDr. Kodet.
Dále se zjistilo, že fibroblasty z melanomu mají podobné biologické schopnosti jako fibroblasty z jiných nádorů a navíc jsou tyto vlastnosti obdobné jako při fázích hojení. Vědci předpokládají, že léčba založená na objevených interakcích buněk by jednou možná mohla zpomalit růst zhoubného nádoru. Vedoucí řešitelského týmu a přednosta Anatomického ústavu 1. LF UK prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc., však upozornil, že cesta od vynálezu léčiva po jeho zavedení do běžné praxe je velmi dlouhá. „Vývoj nové léčby a její následné schválení trvá minimálně 10 až 15 let,“ uvedl.

Ocenění české vědě

Dosavadní výzkum shrnul MUDr. Ondřej Kodet, Ph. D., ve své dizertační práci a obdržel za ni v říjnu 2015 mezinárodní ocenění Dimitrise N. Chorafase. „Byl bych rád, aby moje ocenění bylo považováno za úspěch celého našeho pracoviště a řešitelského kolektivu,“ říká MUDr. Kodet. Cena je udělována Nadací Dimitrise N. Chorafase ve spolupráci s izraelským Weizmannovým vědeckým institutem. Je určena nejlepším absolvujícím doktorandům v oborech inženýrských věd, přírodních věd a medicíně v daném roce. Oceněné výsledky vznikly i díky spolupráci s kolegy z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.
Melanom se vyskytuje v České republice v 21 případech na 100 000 obyvatel/rok, z toho přibližně 5 na toto onemocnění umírá. Každý rok je u nás nově diagnostikováno více než 2000 pacientů s melanomem.

MUDr. Ondřej Kodet

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?