Vědci v Hradci Králové mají nový přístroj na výzkum nemocí a léků

19. 2. 2014 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědci Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají jako první v ČR k dispozici nový typ hmotnostního spektrometru pro výzkumu příčin různých nemocí a vývoj léků.


Spektrometr vědci z fakultního Centra biomedicínského výzkumu využijí například pro výzkum předčasných porodů, nádorových onemocnění či nových léků na Alzheimerovu nemoc. Pořízení sestavy přístroje přišlo na 14 milionů korun, platil je stát. Novinářům to při uvedení přístroje do provozu řekl šéf centra Kamil Kuča.

Spektrometr Q Exactive Plus od německé firmy Thermo Fisher dokáže určit osud léčiva v organizmu, rozpozná bílkovinné anomálie a jejich typy v jednotlivých tkáních. „Výhodou je naše spolupráce s klinikami fakultní nemocnice, díky níž se dostáváme ke vzorkům tkání pacientů, které pak můžeme porovnávat,“ řekl Kuča.

Spektrometr by měl vědcům významně pomoci s výzkumem předpovědi předčasného porodu. „Ve vzorcích plodové vody odebraných již v 16. týdnu těhotenství budeme hledat specifický protein, který by ukázal, zda je žena ohrožena předčasným porodem,“ uvedl vědec a porodník Marian Kacerovský. V praxi by pak lékaři mohli ohrožené ženě včas stanovit léčebný postup. K výzkumu Hradečtí využijí i vzorky plodové vody, které dostali od svých kolegů ze Švédska.

Centrum vzniklo v roce 2011 a nyní má 28 pracovníků. Jeho hlavní náplní je vývoj a diagnostika léčiv a analýza proteinů. Centrum ve světě spolupracuje s asi 30 výzkumnými pracovišti, v Hradci Králové má navázánu úzkou spolupráci s hradeckou Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a s Univerzitou Hradec Králové.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?