Na založení výzkumného společenství se dohodly kromě ICRC a PrimeCell i izraelské firmy Alpha Net, Pres-by Vision a Chelotech. Do aktivit konsorcia se zapojí i vědci z univerzity v Tel Avivu. "Cílem konsorcia je vyvinout nové metody vysoce personalizované efektivní léčby, a to především pro případy, kdy pacienta nelze léčit běžnými léčivy nebo metodami nebo je léčba lidskými buňkami pro pacienta šetrnější," uvedl Pavlík.
Regenerativní medicína je mladý obor, řekl zakladatel společnosti PrimeCell Michal Zahradníček. "Využívá přirozených léčivých a regenerativních vlastností lidských buněk, popřípadě genů. V posledních letech se nám podařilo vyvinout v kooperaci s několika výzkumnými centry a univerzitami léčiva na bázi buněk, která zásadně zlepšují kvalitu života tisícům pacientů," řekl Zahradníček.
Buňky pro regenerativní medicínu mohou pocházet buď z vlastního těla pacienta, nebo od dárce. "Lidské buňky nebo tkáně jsou zpracované, manipulované nebo upravené speciálními postupy tak, abychom po jejich aplikaci do pacientova těla dosáhli požadovaného regeneračního účinku v postižených tkáních nebo orgánech," objasnil Serhij Forostjak, ředitel výzkumu a vývoje společnosti PrimeCell.
Podle šéfa ICRC Gorazda B. Stokina je Izrael na špičce výzkumu v mnoha oblastech včetně regenerativní medicíny. "Naše centrum vybudovalo v posledních pěti šesti letech moderní kapacity pro výzkum jako například centrum buněčného a tkáňového inženýrství, klinicko-farmakologickou jednotku pro zkoušení nových léčiv a zdravotnických přístrojů nebo laboratoř pro využití přeprogramovaných lidských kmenových buněk k modelování lidských chorob, které vedou ke kardiomyopatii a selhání srdce," doplnil Stokin.