Tým vědců využil své zkušenosti získané při léčbě ran v očním lékařství. Oznámil to Michal Zahradníček, předseda správní rady společnosti Primecell Advanced Therapy. Lék dostal název AmnioDerm, vznikl na základě patentovaného postupu, který je společný i pro další skupiny přípravků ve fázi vývoje.
Podle Šárky Sekorové, vedoucí lékařky vývoje, AmnioDerm zabírá i na bércové vředy, otevřené rány a další poškození kůže, které se některým pacientům nehojí. Podporuje růst nové kůže a v ráně působí protizánětlivě, uvedla Sekorová.
Vědci při pětiletém výzkumu pracovali s perinatálními tkáněmi, což jsou nejčastěji buňky z pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty. Vyvinuli způsob, jak v perinatálních tkáních i po jejich zpracování zachovat bioaktivní molekuly, především bílkoviny a peptidy, a to v jejich původní struktuře. Stávají se pak základem pro léčbu a hojení ran, zrychlují regeneraci poškozených tkání.
Vyvinutý postup zachovává strukturu tkáně, která tvoří „přirozené lešení“ pro vlastní buňky pacienta. Výzkumníci ověřili účinnost a bezpečnost přípravku, získali potřebná povolení od regulátorů, především od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle tiskové zprávy splnili veškeré požadavky pro vstup na evropský trh, první pacienti tak mohou léčbu získat už v následujících týdnech.
Pokračovat bude velká studie, jejíž výsledky poslouží jako podklad pro jednání s pojišťovnami. Terapii v Česku zajistí specializované Instituty pro léčbu ran. Výroba bude v biomedicínském parku 4MEDi v Ostravě.
poznámka