Novinářům to oznámil mluvčí Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Jakub Ondroušek.
Nyní neexistují žádná léčiva proti infekcím způsobeným pikornaviry. Vědci kvůli tomu musejí pomocí strukturně biologických metod důkladně poznat životní cyklus pikornavirů. „Zajímají nás struktury, které jsou důležité pro množení viru v infikovaných buňkách,“ uvedl Plevka v tiskové zprávě.
Plevka vystudoval v Praze molekulární biologii a virologii, vzdělával se také ve Švédsku a Spojených státech. Od letošního července působí jako vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie v CEITEC. Zkoumá také viry, které se podílejí na zhoršení symptomů leishmaniázy, a úlohu virů při vymírání kolonií včely medonosné.
Podporu Evropské výzkumné rady získal Plevka v kategorii Starting Grants, a to jako šestý český vědec od roku 2007. Cílem grantů je podpořit badatele, kteří se chystají sestavit tým a zahájit vlastní nezávislý výzkum. Uspěje jen malá část žadatelů.
„Pro získání grantu bylo důležité také to, že budeme studovat viry způsobující lidská onemocnění, a naše výsledky tak mohou přispět ke zvýšení kvality lidského života,“ popsal výzkumník.