Zákon přitom od letoška umožňuje stíhat nejen fyzické, ale i právnické osoby, odpovědné za nezákonné používání programů. Pokud bude firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286.000 korun,“ sdělil ČTK mluvčí BSA Jan Hlaváč.
„V dopise je žádáme o prověření legálnosti softwaru. Pokud tyto organizace nedělají pravidelné interní audity softwarových licencí, je pravděpodobné, že část softwaru bude pirátská,“ uvedl Hlaváč. Organizace z veřejného sektoru podle mluvčího často používají nelegální software nezáměrně. „Některé organizace jednoduše nemají přehled o tom, jaký software a kolik licencí kde nainstalovaly. Snadno pak mohou značnou část softwaru užívat pirátsky,“ upřesnil Hlaváč.
Pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, podnikne BSA další kroky. Kromě dopisu se bude snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem organizací. V případě soudního stíhání může společnost zaplatit v průměru 286 tisíc korun poškozeným výrobcům softwaru. Často však organizace platí 500.000 až 700.000 korun, uvedl Hlaváč.
Podle BSA se v České republice nelegálně využívá 35 procent programového vybavení. Softwarové firmy tak prý ročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. K nejčastěji nelegálně užívaným programům patří operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy a grafický software.
BSA je celosvětová organizace, která se zaměřuje na prosazování bezpečného a legálního digitálního prostředí. Sdružuje téměř sto technologických společností, které ročně investují miliardy dolarů do vývoje softwaru. Mezi tuzemské členy BSA patří například společnosti: Acronis, Adobe, Apple, Microsoft, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks