Věřím, že s pojišťovnami brzy dospějeme k dohodě

7. 9. 2012 7:31
přidejte názor
Autor: Redakce
Asi nejlépe v porovnání s ostatními kraji si v oblasti hospodaření vedou jihočeské nemocnice. Nejen o penězích ve zdravotnictví jsme hovořili s náměstkyní hejtmana Ivanou Stráskou.


V Jihočeském kraji v současné době funguje osm nemocnic zřizovaných a zakládaných krajem. Jak jste s jejich fungováním spokojeni?

V roce 2008 jsme převzali sedm jihočeských nemocnic. Ty byly převedeny od okresních úřadů do majetku krajů v roce 2002 při reformě veřejné správy. Už za existence okresů došlo k určité restrukturalizaci péče, a tak byly jihočeské nemocnice díky optimálnímu územnímu rozložení připraveny na změny.

Na začátku roku 2009 jsme nechali provést audit hospodaření. Ten ukázal, že i přes kladný hospodářský výsledek nemocnic a přes nepříznivou hospodářskou situaci ve státě lze nalézt úspory a efektivnější řešení. Jihočeské nemocnice hospodaří dobře a jsou na tom asi nejlépe v porovnání s ostatními kraji.

Samy přistupují k racionalizačním opatřením a snaží se vyrovnat se zhoršujícími podmínkami. Získaly i mnohá ocenění ať v oblasti péče, lidských zdrojů či bezpečnosti. I proto mi připadá nepochopitelné, že zatím nemáme v dohledu uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami na dalších pět let, ačkoli v řadě krajů s většími problémy zdravotnictví již k dohodám došlo.

Často diskutovaná je právní forma nemocnic.

Předchozí politická reprezentace převedla nemocnice z příspěvkových organizací na akciové společnosti bez ohledu na náklady této transformace. Máme jiný názor na fungování veřejného zdravotnictví, je však třeba říci, že návrat zpátky by byl neúnosně drahý a přináší s sebou taková právní rizika, že by bylo nezodpovědné takovou věc spustit. Na právní formě nezáleží tolik, pokud je ovšem schopný management a jsou poctivě a funkčně využívány řídící mechanismy samosprávy.

Bylo tedy podle vás přínosné zřízení organizace Jihočeské nemocnice, a.s.?

Přínos této společnosti byl minimální a kraj prakticky platil její provoz. Došlo tedy k personálním změnám představenstva a z Jihočeských nemocnic, a.s., se stala servisní organizace pro nemocnice. Řeší společné zakázky, účetnictví, dělá reporting pro vedení a personálně propojuje všechny nemocnice.

Můžete uvést konkrétní příklad změn k lepšímu?

Ke změnám došlo mimo jiné i v Jindřichově Hradci, staví se nový pavilon, bude se zde otevírat lékárna, díky níž ušetří nemocnice značné prostředky na lécích. Realizované investice vidí lidé ve všech nemocnicích na vlastní oči. Za poslední čtyři roky jsou v objemu téměř 2,1 miliardy (2 088 551 278 Kč).

Čas od času vyděsí veřejnost informace o tom, že v nemocnicích budou zrušeny stovky lůžek. Někdy celá oddělení nebo dokonce nemocnice.

Je třeba zdůraznit, že poslední čtyři roky fungují naše nemocnice za značně horší hospodářské situace, než v době vzniku akciových společností. Úhrady od zdravotních pojišťoven se každoročně snižují, nemocnice navíc čekají roky na vyúčtování s VZP, vláda slíbí lékařům zvýšení platů, ale peníze na ně nejsou, zvyšuje se DPH.

Je patrná snaha přenášet finanční zátěž na kraje. Navíc nemocnice pracují v nerovných podmínkách, za stejný výkon mají úhrady velmi odlišné. Naším cílem je zachování stávajících oborů v našich okresních nemocnicích, rozvoj špičkové péče a zachování dostupnosti časové i místní pro všechny obyvatele regionu. Chci věřit, že tento cíl je společný nám i zdravotním pojišťovnám. A že brzy dospějeme k rozumné dohodě.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?