Veteráni válek častěji trpí nemocí míchy

10. 6. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Veteránům válek hrozí vyšší riziko onemocnění amyotrofickou laterální sklerózou. Zjistil to vědecký tým z americké Harvardovy univerzity, který prozkoumal zdravotní záznamy více než 400 tisíc amerických vojáků sloužících v první a druhé světové válce, v Koreji a ve Vietnamu...


Vojákům ve válce hrozí nepřátelské kulky a po válce i vyšší riziko onemocnění amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Při ní zanikají buňky v míše, takže ochabují kosterní svaly, nemocný však nemá narušené intelektuální funkce. (Zřejmě nejznámějším pacientem je ochrnutý fyzik Stephen Hawking.)

Zjistil to tým, který vedl Marc Weisskopf z americké Harvardovy univerzity. Výzkumníci prozkoumali zdravotní záznamy více než 400 tisíc amerických vojáků sloužících v první a druhé světové válce, v Koreji a ve Vietnamu.

Ukázalo se, že výskyt ALS u nich byl o 60 procent častější než u běžné populace. Pozoruhodné je, že už loni jiné dva výzkumné týmy informovaly v časopise Neurology, že touto vzácnou chorobou trpí 40 z téměř 700 000 vojáků, kteří se účastnili války v Perském zálivu v roce 1991.

V tomto případě šlo dokonce o dvojnásobně častější výskyt choroby, než je běžné. Proč tomu tak je, však zůstává záhadou. ALS je v desetině případů dědičná, v ostatních případech však lékaři její příčinu zatím neznají.

Hypotéza, že příčinou může být stres, jemuž jsou vojáci vystaveni, není zatím prokázána. Nicméně ukazuje se, že vojenské řemeslo je zřejmě ještě o něco nebezpečnější, než by se zdálo.

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?