Veterinární správa radí, jak se ochránit před nákazou tasemnicí

25. 4. 2013 7:32
přidejte názor
Autor: Redakce
Účinná obrana proti nakažení tasemnicí je naškrábat, nikoli namlít maso, jež se má jíst syrové. Naruší se tak boubel, což je zárodek tasemnice. Umleté maso se musí před požitím za syrova alespoň na 48 hodin zmrazit. ČTK to sdělil v reakci na zvýšený výskyt tasemnic u lidí v Moravskoslezském kraji mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Základním preventivním opatřením je dostatečná tepelná úprava masa prasat, krav, ryb a krabů.


Moravskoslezští hygienici evidují 14 pacientů s onemocněním způsobeným tasemnicí, u 13 bylo potvrzeno i laboratorně. Kvůli dlouhé inkubační době nevylučují, že nemocných přibude, i když enormní nárůst nepředpokládají.

Duben zdůraznil, že výskyt tasemnic u lidí je v ČR sporadický a dlouhodobě klesá. V roce 1993 bylo 93 případů, loni šest. Také u skotu se veterináři při prohlídkách na jatkách setkávají stále méně s uhřivostí, tedy výskytem boubelů. Loni byly potvrzeny zdroje nákazy, cysticerky, v méně než 60 případech z 1,353.685 kusů poraženého skotu, uvedl Duben.

Původce onemocnění, tasemnice bezbranná, dosahuje délky čtyři až 12 metrů. Je tvořena hlavičkou, krčkem a řetězem článků, které po uvolnění odcházejí se stolicí postiženého a mohou se uchytit i na jeho prádle. „V tenkém střevě hostitele se larva uvolní, přichytí ke sliznici a během pár týdnů vyvine v dospělou tasemnici,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Inkubační doba je deset až 12 týdnů. Nakažení si stěžují na bolesti břicha, nechutenství, nebo naopak na zvýšenou chuť k jídlu.

„Způsob léčby, výběr léčivého prostředku i jeho dávkování musí určit lékař,“ upozornila Plívová. Lidé, kteří mají podezření na nákazu, by podle mluvčí rozhodně měli lékaře vyhledat. Tasemnice může bez léčby přetrvávat ve střevě nakaženého i několik let.

Duben doplnil, že v souvislosti s případy výskytu tasemnic u lidí nařídil ústřední ředitel SVS Milan Malena prověřit chovy dodávající maso do řetězce, který nemocní uvedli jako možný zdroj. V 17 chovech v šesti krajích se odebírá krev chovaného skotu, vyšetřena bude do konce měsíce ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně.

Dalším možným zdrojem nákazy jsou podle Dubna domácí porážky skotu, u tohoto masa není povinnost veterinárního vyšetření. Chovatel nesmí dávat toto maso do oběhu, je výlučně pro jeho domácnost, zdůraznil Duben.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?