Londýn - a to srdce, jater nebo obecně rakovina.
„Ve všech zemích na světě způsobují zbytečně mnoho úmrtí mladých mužů příčiny, kterým by bylo možné se vyhnout,“ řekl agentuře Reuters Alan White z Metropolitní univerzity v Anglii. „Hlavní příčiny předčasné smrti jsou přímo nebo nepřímo spojeny s životním stylem a riskováním,“ dodal.
Ve studii zveřejněné v časopise Men's Health and Gender zveřejnili White a jeho kolega Mike Holmes výsledky zkoumání příčin smrti mladých lidí ve 44 zemích světa. V každé zemi zjistili větší počet úmrtí mladých mužů než mladých žen, jen míra rozdílu byla různá. Největší je v Thajsku, kde umírá o 35 procent více mladých mužů než žen, nejmenší ve Švédsku - pouze o 3,5 procenta. K zemím s největším rozdílem patří vedle Thajska ještě Brazílie, Kazachstán a Filipíny, k zemím s nejmenším je to Japonsko, Nizozemsko a Itálie.
Rozdíl je i v příčinách: zatímco v Brazílii je hlavním důvodem úmrtí mladých mužů vražda, v Japonsku je to sebevražda. Míra sebevražednosti je ve všech rozvinutějších severnějších zemích vyšší než v chudších jižních.
„Chtěli bychom touto studií přimět vlády všech zemí světa, aby uznaly zdraví mladších mužů za samostatné téma, které by se mělo řešit,“ řekl White. „Pokud ze politici začnou zdravím mladých mužů zabývat seriozně, bude to mít pozitivní vliv nejen na životy těchto mužů, ale i jejich rodin a na společnost jako celek,“ dodal.
U mladých žen byla jako nejčastější příčina úmrtí zjištěna rakovina prsu, vaječníků a čípku poševního. Muži však všeobecně podléhají rakovině častěji. Projevuje se u nich totiž větší schopnost rozvinout ty formy rakoviny, které jsou pro muže a ženy společné. „Dopracují se v průměru k rakovině dříve a dříve také na ni umírají,“ řekl White.
ČTK