Soli stačí podle odborníků jedna čajová lžička denně, tedy asi šest gramů. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2015 byla ale spotřeba soli v Česku 5,7 kilogramu na osobu a rok, což je denně více než 15,5 gramu.
Nadměrné množství podle vedoucího lékaře Jednotky intenzivní metabolické péče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Pavla Těšínského může způsobovat vysoký tlak, který je významným rizikem pro nemoci srdce a cév. Způsobit může také poruchu ledvin. „Sůl a solené potraviny mají podle některých studií souvislost s karcinomem žaludku,“ dodal.
Čtvrtinu soli lidé přijímají přímo ze základních potravin, zbytek z potravin zpracovaných nebo solením při vaření. Sůl se přidává například při výrobě pečiva, sýrů nebo masných výrobků.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová pro snížení příjmu soli radí například nedosolovat hotové pokrmy. „Špetka soli může znamenat množství až jeden gram,“ řekla. Důležité je podle ní omezit potraviny, které mají slova „slané“ nebo „solené“ přímo v názvu, například brambůrky nebo tyčinky. Chipsy mají ve 100 gramech 1,5 až dva gramy soli, tyčinky čtyři až sedm gramů.
Vyhýbat by se lidé měli také směsím koření, v nichž tvoří sůl někdy až polovinu obsahu, dochucovadlům nebo hotovým marinádám. Lidé by také měli snížit spotřebu uzenin. Sůl ale obsahují třeba i sušenky nebo čokoláda.
Sodík, který pomáhá zlepšovat svalový výkon a zvyšovat vytrvalost, se při sportu vylučuje, pravidelní sportovci by jej tak naopak měli doplňovat. Podle nutričního terapeuta se zaměřením na sportovní výživu Pavla Suchánka je to nutné po intenzivnější fyzické aktivitě, hlavně v teplém počasí.