Na druhou interní kliniku FNUSA chodí nyní podle mluvčí v době pohotovosti dvakrát více lidí, než v předchozích pěti letech. „Přímou návštěvou specializované ambulance se lidé vyhýbají dvojí úhradě regulačního poplatku ve výši 90 Kč, zneužívají menší obsazenosti čekáren a přichází bez doporučení lékaře často s banálními obtížemi,“ popsala situaci Urbánková.
Lékaře tím lidé zdržují od péče, kterou přes noc zajišťují na lůžkových odděleních. Například na interní klinice přes noc slouží dva lékaři na 115 lůžek. Prioritně se musí postarat o hospitalizované pacienty a ty, které přivezou záchranáři. „Tím, že musí řešit mnohdy banální záležitosti také na ambulanci, hrozí zhoršení péče a dostupnosti lékaře pro hospitalizované pacienty a pacienty s akutním ohrožením zdraví či života,“ řekl přednosta kliniky Miroslav Souček.
Lidé by si podle lékařů měli zvyknout na to, že pohotovostní služba nyní není v každé nemocnici, ale pro Brno ji zajišťuje Úrazová nemocnice. Do ní by pacienti měli jít jako první a v případě potřeby je tamní lékaři pošlou na jiná pracoviště. Podle ředitele FNUSA Petra Košky současná situace dopadá i na ekonomiku nemocnice.