Virus Marburg zabíjí oběti, lékařům zanechává jizvy na duši

25. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Děs z toho, co zažil, je pro profesora Adriana Dusého stále ještě živý. V Angole se nejednou díval přímo do očí smrti, která nechává své oběti v mučivých bolestech vykrvácet...


JOHANNESBURG -

Virus Marburg, tak se jmenuje zabiják, který má na kontě už 311 lidských životů. „Část mé duše bude mít už navždy jizvy,“ prohlásil jihoafrický mikrobiolog po

návratu z Angoly.

Tři týdny tam v provincii Uíge z pověření Světové zdravotnické organizace (WHO) pomáhal bojovat proti šíření viru Marburg. Jeho zpráva shrnující poznatky z Angoly

otřásla i otrlými novináři.

Obsahuje stížnosti na nedostatek karanténních stanic, mluví se v ní o nedůvěřivém a znejistělém obyvatelstvu a absenci politické vůle vlády čelit krizi. Pomocné organizace, úřady a armáda prý dávají veřejnosti rozdílné signály.

„Systém kontroly infekce se v Angole zhroutil, v důsledku čehož jsou spousty lidí

vystaveny nákaze,“ konstatuje Dusé. Injekční jehly se podle něj v Angole používají opakovaně a není tam vypracován ani praktikován žádný vhodný postup likvidace infikovaného zdravotnického materiálu. A tak se v něm prohrabují psi a prasata, které nakonec také čeká bídná záhuba.

„Za 25 let své profesionální kariéry jsem ještě nikdy neviděl tolik smrti jako za posledních šest týdnů. Během jednoho týdne zemřelo 28 dětí,“ vyprávěl švýcarský lékař Gian Meyer.

Odjel z Angoly před týdnem a teď se v Jihoafrické republice snaží vyrovnat s těžkými zážitky. „Situace (v Angole) je výbušná, je absolutně děsivá,“ řekl. Takřka neuroticky se tento lékař od pobytu v Angole vyhýbá tělesnému kontaktu s ostatními lidmi.

Strach z nákazy smrtelným virem se u Švýcara hluboce zakořenil. Když odebíral v Angole tkáňové vzorky z mrtvých těl, nosil jakýsi kosmický skafandr, trojvrstvé rukavice a dýchací masku.

Při potvrzení nákazy musel nutit rodinné příslušníky zemřelého do karantény. To nebylo u lidí absolutně znejistělých téměř 30 lety občanské války nic jednoduchého.

V paměti uvízla Meyerovi vzpomínka na případ novorozence, jehož matka zemřela den po porodu. Sirotka se ujaly ženy ze sousedství, které ho střídavě kojily. Po pár dnech dítě zemřelo, soucitné ženy také.

Virus Marburg, proti němuž nejsou léky ani očkování, se přenáší stykem s tělesnými tekutinami nemocného. Vládu v Luandě teď ale trápí jiné starosti. Mezinárodní fotbalová federace FIFA rozhodla, že kvůli epidemii krvácivé horečky Marburg bude důležitý fotbalový zápas mezi národními týmy Alžírska a Angoly odložen z 5. června na 17. srpna.

Angolská vláda si nato dala od místní zástupkyně WHO Fatumaty Diallové potvrdit, že situace je nyní už pod kontrolou a epidemie je omezena na pár míst v provincii Uíge.

Diallová řekla informační službě agentury Angola Press diplomaticky: „WHO netvrdila, že je Angola v karanténě.“ Ještě týden před tím ovšem ve vzdálené Ženevě mluvčí WHO Iain Simpson naopak zdůraznil, že „nemoc (v Angole) ještě není pod kontrolou“. Spíše se prý navzdory kontrolním opatření nadále šíří, i když nových případů onemocnění přibývá pomaleji.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?