Vláda odložila projednání návrhu na snížení poplatků za atestace

14. 7. 2011 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Vláda včera večer o týden odložila projednávání návrhu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kterým chtěl snížit platby pro zdravotníky za atestační zkoušky. Na dotaz ČTK to uvedl zdroj obeznámený s jednáním kabinetu.


Ministr Heger plánuje ulevit mladým lékařům, zubařům a farmaceutům v platbách za atestační zkoušky. Zlepšit se tím mají podmínky pro jejich další vzdělávání. Snížit by se podle představ ministerstva měly také platby pro sestry a ostatní zdravotníky za zkoušky na závěr certifikovaných kurzů. Klesnout by měly i poplatky za zkoušky k vydání osvědčení pro sestry.

Po získání atestace mohou lékaři pracovat samostatně bez odborného dohledu. Od 1. srpna by za atestační zkoušku měli místo nynějších 3500 korun platit 500. Kdo ji nesloží, zaplatí při opakování 3500 a při dalším 5000 korun. Nyní se při prvním opakování platí 5000 a při druhém 7000 korun. Ve stejné škále se mění poplatky za certifikované kurzy, které jsou nyní stejné jako u atestačních zkoušek.

Atestační zkoušky se skládají z teoretické a praktické části, za každou z nich zaplatí po 250 korunách. Při prvním opakování dá lékař za teoretickou část 2000 a za praktickou 1500, při druhém za teoretickou část 3000 a za praktickou 2000 korun.

Zkouška k vydání osvědčení má rovněž dvě části, celkem se za ni bude platit 1000 korun, z toho 500 za teoretickou a 500 za praktickou část, při prvním opakování stoupne celková platba na 3000, z toho půlka je za praktickou a půlka za teoretickou část. Při druhém opakování se platba zvyšuje na 5000, to je po 2500 za teoretickou a za praktickou část. Nyní stojí zkouška celkem 2000 korun,při prvním opakování 4000 a při druhém 6000 korun.

Zkoušky lékařů a ostatních zdravotníků zpoplatnila vláda před dvěma lety v očekávání, že tak zvýší odpovědnost a motivaci zdravotníků za odborný růst. Vláda tehdy argumentovala tím, že složení zkoušky má přímý vliv na růst platu a lepší uplatnění na pracovním trhu.

Snížení plateb za zkoušky je součástí širších změn ve vzdělávání zdravotníků. Patří k nim například rozšíření podpory rezidenčních míst. Peníze mají dostat na vzdělávání všichni uchazeči ve společném programu v prvních dvou letech a u vybraných oborů po celou dobu vzdělávání. Každý rok na tyto programy má jít půl miliardy korun.

Cílem změn je zamezit odchodům lékařů do ciziny nad únosnou mez. Změny v systému dalšího vzdělávání byly jedním z požadavků odborářské protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů. Po podpisu memoranda, kterým jim stát zaručil od března zvýšení platů o 5000 až 8000 korun měsíčně a účast na reformních pracích, výpovědi stáhli.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?