Hegerovo ministerstvo navrhovalo zvýšit vyměřovací základ pro rok 2013 na 5714 korun, oproti letošku by tak stoupl o 6,7 procenta. Systém by získal navíc téměř 3,6 miliardy a zmírnil by se tak dopad zvýšené daně z přidané hodnoty. Pojistné za státní pojištěnce naposledy stouplo k 1. lednu 2010.
Vláda už dříve přijala návrh daňových změn, které počítají se zvýšením obou sazeb DPH od ledna 2013 na 15 a 21 procent.
Ministerstvo financí v připomínkách na vládním webu uvedlo, že by platba pojistného měla být ponechána v současné výši. Ministerstvo zdravotnictví tuto připomínku akceptovat odmítlo. Stát by podle něj neměl rezignovat na podíl na pravidelných platbách, nejde o dotaci, ale solidární pojistné.
„Úsilí vlády na zlepšení bilance státního rozpočtu není možné stavět trvale na zhoršování bilance systému veřejného zdravotního pojištění, který je rovněž veřejným rozpočtem,“ reagoval už dříve na připomínku Heger.
Podle podkladů pro dnešní jednání vlády by měl průměrný počet osob, za něž bude stát v příštím roce hradit pojistné, být 6,1 milionu měsíčně. Celková platba ze státního rozpočtu za rok by po navýšení byla 56,5 miliardy korun, zhruba o 3,586 miliardy víc než letos. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 300 miliard, z nich většinu spravují zdravotní pojišťovny.
Zákon umožňuje vládě stanovit vyměřovací základ s přihlédnutím k vývoji průměrné mzdy. Ta vzrostla v letech 2009 až 2011 ročně v průměru o 2,7 procenta.
Ze zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na letošní rok vyplývá, že celková bilance systému bude minus 3,5 miliardy. Pokud se započtou i mimořádné vlivy, může propad být až minus 6,3 miliardy, z toho dopad zvýšené DPH zhruba 3,6 miliardy.