Pardubice - Do hry se tak znovu vrací norma, kterou se krajům dříve nepodařilo prosadit, řekl radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Josef Janeček.
„Návrh zákona vypracovala Asociace krajů a my jsme jej podali jako svou legislativní iniciativu. Již v průběhu schvalování nynějšího zákona jsme navrhovali Senátu, aby se zabýval tímto naším návrhem,“ řekl Janeček. Podle něj by měla být úprava navrhovaná kraji využitelná i v jiných oblastech. „Je to štíhlý univerzální zákon, který se dá stejně dobře uplatnit pro kulturní, školská i zdravotnická zařízení,“ uvedl Janeček bez bližších podrobností k předloze.
Zákon, který v minulém volebním období prosadily ve sněmovně ČSSD s KSČM, počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich neziskové organizace stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Kraj Vysočina v červenci odeslal proti nařízení transformovat nemocnice z příspěvkových organizací na neziskové stížnost k Ústavnímu soudu.
Podle Janečka současný zákon nemůže fungovat, protože stát má rozhodovat o tom, co se má léčit, za kolik, jakými přístroji či jaké mají být mzdy v nemocnicích. „Zkrátka o všem rozhoduje ministerstvo. Pokud si nemocnice nasmlouvají příliš péče a zdravotní pojišťovny to nejsou schopny zaplatit, má nastoupit kraj a péči financovat. To je nepředstavitelné, na to nemáme ani korunu z daňových příjmů, abychom sanovali pojišťovny,“ uvedl Janeček.
ČTK