Vláda už schválila zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. Zdravotnictví tak letos dostane navíc 800 milionů na pojistném a příští rok více o 4,7 miliardy. Celkem by zdravotní pojišťovny měly mít příští rok na péči 235 miliard, o 10 miliard víc než letos.
„V součtu dvě miliardy a 200 milionů korun by měly pojišťovně pomoci překlenout letošní konec roku a zejména zajistit, aby se neprodlužovaly platby VZP nemocnicím a ordinacím,“ uvedl Holcát. Ministr už dříve uvedl, že navýšení peněz pro zdravotnictví dosáhl jako první ministr po řadě let, jeho předchůdci Leoši Hegerovi (TOP 09) vláda opakované návrhy na zvýšení odvodů státu vždy odmítla.
Podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů ale navýšení nepokryje propad systému. Zdravotnictví přišlo s růstem DPH o šest miliard a o stejnou částku dostaly nemocnice méně kvůli omezující úhradové vyhlášce. Ústavní soud letošní vyhlášku zrušil k 31. prosinci příštího roku kvůli některým regulacím. Soudcům vadilo například to, že platby za péči, kterou lékař vykázal nad smluvně dojednaný limit jsou výrazně kráceny.
Úhradová vyhláška na příští rok už by regulace odmítnuté Ústavním soudem obsahovat neměla. Ministerstvo zdravotnictví ji už dalo k připomínkám zdravotnické veřejnosti, do pátku mají dodat připomínky a do 8. prosince mají pojišťovny zapracovat vyhlášku do svých zdravotně pojistných plánů.
Podle České lékařské komory, Koalice soukromých lékařů či Asociace českých a moravských nemocnic ale ve vyhlášce na rok 2014 regulace zůstaly, pro některé dluhy péče je prý likvidační. Zvýhodněny jsou údajně velké nemocnice, zatímco malé nemocnice a soukromí lékaři tratí.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).