Topolánkova vláda rozjela personální změny na ministerstvech. Nejvíc úřad „čistí“ ministr vnitra Ivan Langer
Praha - Největší průvan po čtyřech dnech ve funkci spustil na svém úřadě ministr vnitra Ivan Langer. Místo sedmi náměstků bude mít jen tři. Ve čtvrtek jich šest odvolal, jednoho si ponechal a přivedl dva zcela nové.
Na vnitru se personální změny napjatě očekávaly, protože ODS tento resort kritizovala za to, že slouží zájmům sociální demokracie.
„Neprovádím žádné čistky,“ tvrdí Langer. „Zásadně jsem zjednodušil a zpřehlednil strukturu ministerstva. Není to pouhé odvolání jednoho a jmenování druhého. Lidé, kteří přišli se mnou, nejsou politici, ale odborníci,“ říká nový ministr za ODS.
Jeden z jeho náměstků je bývalý senátor za ODS, později za Unii svobody Vladimír Zeman, druhý exposlanec za ODS Zdeněk Zajíček. Pouze třetí náměstek nemá nic společného s politikou - Jaroslav Salivar byl šéfem hasičů v Plzeňském kraji.
„Všichni noví zaměstnanci mají řádnou tříměsíční zkušební lhůtu. Pokud by vláda v této době nezískala důvěru a oni zase skončili a odešli, bylo by to pochopitelně bez nároku na jakékoliv odstupné,“ vysvětluje personální ředitelka z Úřadu vlády Katarina Dvořáková.
Za první čtyři dny fungování Topolánkova kabinetu už přišlo o práci celkem 20 náměstků. A další budou následovat v příštích dnech. K vyhazovu lidí, kteří se dostali do funkcí na sklonku života Paroubkovy vlády, totiž přímo vyzval sám nový premiér Mirek Topolánek.
„Pokládám za nemravné všechny personální změny učiněné těsně před volbami i v těch měsících po nich,“ řekl Topolánek.
Jeho apel se nejvíce týká resortu zdravotnictví. O doslova nepřátelských vztazích svědčí fakt, že náměstci dosazení bývalým ministrem Davidem Rathem z ČSSD dnes neberou telefony novému šéfovi resortu Tomáši Julínkovi z ODS.
Julínek se podle informací DNES chystá příští týden vyhodit čtyři z pěti náměstků, přežít má pouze hlavní hygienik Michael Vít.
Právě ve zdravotnictví se během posledního půlroku událo nejvíce personálních změn. Exministr Rath si přivedl své lidi nejen na úřad, ale během deseti měsíců ve funkci stačil vyměnit i dvanáct ředitelů v klíčových institucích spadajících pod jeho resort.
Základní pravidlo při přebírání moci zní: zbavit se v úřadech co nejrychleji lidí z konkurenčních politických stran. Jako jeden z mála ho nedodržuje ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS.
Za náměstky si ponechal Vojtěcha Kocourka z ČSSD i Jiřího Kubínka z KDU-ČSL, s nimiž se dokonce utkal ve volbách v Ústeckém kraji. Důvod? S oběma se zná.
„S Kocourkem se znám čtrnáct let z podnikání a vím, že se na něj můžu spolehnout. V jeho případě proto vůbec nehraje roli, že je členem ČSSD,“ vysvětluje ministr Řebíček. Do „čistek“ se směle pustili nestraníci v Topolánkově kabinetu. Bezpartijní ministryně školství Miroslava Kopicová se naráz zbavila všech čtyř náměstků.
Dva své zástupce ze tří odvolal i nestranický ministr obrany Jiří Šedivý. Jedním z nich je Martin Bělčík, který má blízko k šéfovi sociální demokracie Jiřímu Paroubkovi.
„Pan Bělčík hrubě porušil pravomoci, když zveřejnil informaci z interní zprávy o škrtech v rozpočtu,“ vysvětlil ministr Šedivý. Bělčík se o svém odvolání dočetl na internetu v Tunisku, kde je právě na dovolené.
Šéfka resortu zemědělství chytila personální změny za opačný konec než ostatní kolegové z vlády. Náměstky zatím nechává v klidu v jejich křeslech, ale zbavila se tří ředitelů odborů. Všichni měli jedno společné: na úřad si je přivedl její předchůdce a kritik Jan Mládek z ČSSD.
Ztratili tedy vyhození lidé definitivně lukrativní místa na ministerstvech? „Pokud se vrátíme do vlády, budeme se snažit tyto věci napravit,“ hlásí Jiří Paroubek, který je stále přesvědčen o svém návratu do premiérského křesla.
Kdo odchází z ministerstva zdravotnictví
ministr Julínek se příští týden chce rozloučit s náměstky: pro zdravotní pojištění Vladimírem Drymlem, náměstkem pro zdravotní péči Antonínem Pečenkou
zůstává: náměstek a hlavní hygienik Michael Vít
přichází: první náměstek Marek Šnajdr