Vládou propagovaný respirátor KN95 nesplňuje evropské standardy. Prodejci ho přesto vydávají za FFP2

3. 2. 2021 14:27
přidejte názor
Zdroj: Pixabay
Čínské respirátory KN95 jsou podle české vlády vhodným způsobem, jak se chránit proti onemocnění covid-19. Pro běžného uživatele tyto masky vypadají podobně jako respirátory FFP2, nemají ovšem evropskou certifikaci a jejich vlastnosti mohou být v některých ohledech značně odlišné. Přesto je mnohé e-shopy vydávají za rovnocenné a inzerují je jako ochranné respirátory FFP2/KN95.


Když se před časem spekulovalo o tom, že vláda zavede povinné nošení respirátorů při nakupování i v prostředcích hromadné dopravy, lidé začali brát útokem nejen lékárny, ale také internetové obchody. Na e-shopech se dnes nacházejí stovky různých nabídek, prodejci na svých stránkách ovšem často zaměňují respirátory FFP2 za čínskou variantu KN95.

Problém s jejich záměnou spočívá v tom, že čínský výrobek sice na první pohled může působit stejně, ale s respirátorem FFP2 nemá vůbec nic společného. „Pro laika vypadají podobně, ale jsou tam výrazné odlišnosti například při testování,“ řekl pro server iRozhlas.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů, který filtrační schopnost materiálů dlouhodobě zkoumá.

Kromě toho, že jsou vlastnosti respirátorů FFP2 a KN95 odlišné, čínská verze neprošla evropským schvalovacím procesem. Přesto ho řada obchodníků na českém trhu za ochranný prostředek s evropským certifikátem vydává, nabízí tyto dvě varianty jako totožné zboží a uvádí, že splňuje třídu ochrany FFP2. Mnozí argumentují tím, že to tak v dnešní době dělá každý.

Rozdílný pohled

Zatímco český kabinet ve vládním usnesení z 28. ledna nošení respirátorů bez výdechového ventilu třídy FFP2 i čínské varianty KN95 důrazně doporučil, v sousedním Rakousku mají na celou věc jiný názor. Od pondělí 25. ledna je v zemi sice používání respirátorů na veřejných místech povinné, musí se však jednat pouze o variantu FFP2 nebo vyšší.

Na rakouské půdě, kde je nyní nutné pomocí respirátoru chránit své dýchací cesty v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech nebo v lékařských ordinacích, se čínské výrobky za dostačující ochranu nepovažují. Podle tamních vědců jsou oba druhy značně odlišné, a pokud by se na evropském kontinentu měla verze KN95 začít používat, musela by také projít testováním dle evropské normy.

S tím, jak se k nošení respirátorů KN95 staví rakouská vláda, souhlasí také Pavel Otřísal z Univerzity Palackého v Olomouci, jenž se zasloužil o vytvoření přehledu značení a účinnosti ochranných pomůcek. „Evropská norma a čínská norma přistupuje k ověřování kvality respirátorů jinak. Obecně se sice dá říci, že výsledky jsou porovnatelné, ale ve skutečnosti by měl být evropský trh zásoben respirátory testovanými podle evropských norem. Ty čínské jsou mnohdy o několik vrstev ‚chudší‘,“ vysvětlil pro iRozhlas.

V České republice jsou momentálně respirátory minimálně třídy FFP2 či KN95 povinné, a to konkrétně pro žáky a instruktory v autoškolách. Aby vláda zajistila vyšší dostupnost těchto ochranných pomůcek, od středy 3. února se na výrobky třídy FFP2 nebo vyšší nevztahuje 21% daň z přidané hodnoty, což je stejný krok, jaký před časem učinilo právě i sousední Rakousko.

Čínské respirátory jsou na českém trhu stále dostupné díky březnovému doporučení Evropské unie. Podle něj mohly pro vstup na unijní trh členské státy dočasně udělovat výjimku výrobkům, které v té době normu FFP2 nesplňovaly, nebo neměly evropský certifikát. Tak se k nám dostaly právě i respirátory s certifikátem KN95.

Jak to vidí vědci?

Skutečnost, že respirátory KN95 nemají evropskou certifikaci, nemusí nutně znamenat, že žádnou ochranu neposkytují. Podle lékařů jsou respirátory vždy lepší variantou než běžné látkové roušky, které nosí většina českých občanů. Dřívější studie však naznačují, že kvalita čínských respirátorů je velice proměnlivá.

Vzhledem k celosvětové poptávce po ochranných pomůckách se lidé čím dál více zajímají o to, jaké respirátory je dokážou proti nemoci covid-19 ochránit. Zatímco na určitých místech se respirátory KN95 běžně používají, některé země se po autorizaci výrobků certifikovaných jinými světovými regiony rozhodly vydat výstrahu před některými z nich, která zahrnuje právě i respirátory KN95 importované z Číny.

Práce trojice vědců, která se v říjnu objevila ve stěžejní publikaci časopisu BOHS s názvem Annals of Work Exposures and Health, se zaměřila právě na výkon respirátorů N95 s certifikací NIOSH a respirátorů KN95 bez certifikace NIOSH. Jejich výzkum přitom prokázal, že v rámci normativních kritérií fungovaly výrobky z první kategorie dobře, respirátory kategorie KN95 však těmto kritériím nevyhovovaly.

„Data ukazují velký rozdíl mezi různými respirátory zakoupenými pro zdravotnická zařízení a také mezi výrobky, které certifikaci NIOSH mají, a těmi, které schváleny nebyly. Výsledky také potvrzují, že podle normativních kritérií nabízí certifikace NIOSH dostatečnou ochranu. Respirátory KN95 sice vykazují tlakové ztráty odpovídající normativní hodnotě, jejich účinnost je však nižší než u respirátorů s certifikací NIOSH a při nejpropustnější velikosti částic nižší než 95 %,“ informují autoři studie.

Nejdůležitější je správné nasazení

Ať už se jedná o respirátor třídy FFP2, čínskou verzi KN95, nebo zcela jinou variantu, lidé by měli vždy myslet na to, že základem ochrany dýchacích cest je správné nasazení vybrané pomůcky. Jednorázové respirátory jsou totiž účinné pouze v momentě, kdy jsou jejich okraje na obličeji dobře utěsněné. Jakékoliv narušení znamená, že skrze netěsnosti může proudit kontaminovaný vzduch.

Jak respirátor používat, radí třeba publikace s názvem Důležitost správného nasazení respirátoru výrobce 3M. Jakmile jsou panely respirátoru dostatečně rozvinuté, měl by mít tvar žlábku. Prostřednictvím úchytů a ventilku nebo nastavení horního a spodního panelu je pak nutné pomůcku umístit na obličej takovým způsobem, kdy budou oba panely plně rozložené a úchyty rovné.

Aby respirátor správně těsnil, horní páska musí být umístěna na temeni a spodní páska pod ušima. Ani jedna z nich přitom nesmí být překroucená. Nosní svorku je pak třeba vytvarovat přesně podle tvaru nosu a tváří, čímž lze zajistit dobrou přilnavost. Důležité je myslet také na to, že respirátory správně fungují pouze ve chvíli, kdy je tvář hladce oholená, přičemž vousy mohou dobrému utěsnění ochranné pomůcky na obličeji bránit.

Vstoupit do diskuse