Opalovací přípravky Bergasol žádejte ve své lékárně.
Výhradní dovozce:
MED-COM, s. r. o.
U Továren 256/14
102 00 Praha 10
Sluneční ozáření vyvolává na pokožce celou řadu biologických efektů, z nichž některé jsou užitečné, jiné škodlivé. Zvláštní význam má pro lidský organizmus hlavně část UV záření, která v závislosti na vlnové délce a hloubce průniku vyvolává různé reakce kůže. Toto záření se schematicky dělí na:
krátkovlnné UVB (od 280 do 320 nm)
dlouhovlnné UVA (od 320 do 400 nm).
UVB záření způsobuje erytém, pigmentaci, později aktinické keratózy a rakovinu kůže. UVA záření a viditelné světlo mohou při fotodermatózách a za přítomnosti fotosenzibilizujících látek vyvolat různé reakce kůže.
Kromě akutních změn na opálené kůži zanechává slunečné záření také chronické změny, které vznikají obyčejně po opakovaných prudkých spáleních a roky trvající expozici na slunci. K hlavním dlouhodobým účinkům světla na kůži patří její stárnutí (photoaging) a fotokarcinogeneza.
Lidská kůže není vůči slunci bezbranná. Obranné mechanizmy, které si vypracovala, tvoří spolu faktory přirozené ochrany kůže proti UV záření. Z nich hlavní význam mají tloušťka rohové vrstvy a melaninová pigmentace.
MUDr. K. Ettler, CSc., Kožní klinika FN, Hradec Králové
Ochranný faktor
Intenzita účinku slunečního ochranného filtru se vyjadřuje číslem, tzv. ochranným faktorem opalovacích výrobků (SPF). Toto číslo určuje, kolikrát můžeme být na slunci déle než v případě, že filtr nepoužijeme. Číslo určuje, nakolik by mělo být UV záření při správné aplikaci kosmetického přípravku filtrováno. Za podmínek (denní, roční doba, nadmořská výška atd.), kdy se osoba bez opalovacího krému spálí již po 20 minutách, může při použití kosmetiky s ochranným faktorem např. 10 být bez spálení na slunci až 10krát déle. Ke spálení by mělo podle tohoto pravidla dojít až po 200 minutách.
Záleží i na typu kůže, denní době, ročním období, odražených paprscích od vodní hladiny, sněhu nebo bílé stěny domu, či na množství mraků aj. Je proto těžké doporučit správný ochranný faktor pro konkrétní osobu. Vždy je nutné zvážit všechny okolnosti. (Přípravek označený č. 16 by měl snížit průnik UVB záření do kůže asi o 93 %.) U přípravků s vysokými čísly se zvyšuje ochrana jen o malé procento (např. filtr č. 32 má účinnost jen o 3 % vyšší). Je také třeba vědět, že i při použití kosmetiky s vysokými ochrannými faktory proniká do kůže byť malá část UVB paprsků a dávka se postupně hromadí po celou dobu pobytu na slunci. Proto i při použití kosmetiky s ochrannými filtry se může pokožka při nadměrném slunění spálit.
Pro speciálně citlivé osoby nebo osoby postižené chorobami vyvolávanými slunečním zářením jsou vyráběny kosmetické přípravky používající většinou látky pohlcující UVB, UVA a dokonce i viditelné paprsky. Látkami, které se používají, jsou tzv. fyzikální filtry. Jsou to anorganické pigmenty odrážející a rozptylující UV a viditelné záření. Mají široké spektrum účinnosti a ne(foto)senzibilizující vlastnosti a jsou použitelné ve spojení s chemickými absorbenty ke zvýšení SPF, ke snížení obsahu jinak běžně používaných chemických absorbentů. Hlavními látkami splňujícími tyto vlastnosti jsou titanium dioxide (TiO2) a oxid zinku (ZnO). Relativní neprůsvitnost fyzikálních slunečních filtrů, odpovídající účinnosti v dané vlnové délce, závisí na velikosti jejich částic. Jejich výhodou je i špatná schopnost pronikat kůží. Jsou chemicky i biologicky inertní, a proto nedráždí, nesenzibilizují a nepůsobí fototoxické a fotoalergické reakce. Okamžitě po aplikaci na kůži jsou fotoprotektivní, zatímco absorbenty si vytvářejí svou plnou účinnost až za 30 minut po natření.
Oděv jako ochrana proti slunečnímu záření
Použití textilií jako ochrany proti slunci bylo dosud přehlížené. A navíc, počet studií ukazujících v poslední době, že textilie poskytují jen malou ochranu proti UV záření, je značný. UV ochranný faktor látky je založený na typu použitého vlákna a na jeho skladbě.
Faktory ovlivňující UV ochranný faktor textilií
Prostup UV záření textilií je závislý na velkém počtu faktorů:
Jakost tkaniny. Hustota látky. – menší prostory mezi vlákny snižují průchod UV paprsků.
Typ vlákna. Chemické struktury vlákna determinují jeho absorpční vlastnosti.
Barva. Světlé barevné látky propouštějí UV paprsky lépe než tmavé.
Hmotnost. Větší hmotnost látky je větší UV ochrana - materiál absorbuje více záření.
Obsah vody. UV ochranný faktor mokrého oblečení je nižší než u suchého.
Použití a stárnutí. UV ochranné faktory oblečení může změnit jejich užívání. Lehké sražení látky po vyprání zlepší oproti nově kupované tkanině její ochranné vlastnosti.
Jaký si koupit prostředek k opalování?
Rozhodně by neměla být měřítkem cena výrobku. Neplatí totiž, že čím dražší, tím lepší. Všechny opalovací krémy se stejným číslem ochranného faktoru by měly při správné aplikaci chránit stejně. V posledních letech se totiž dříve značně odlišná hodnocení (americké, australské, evropské, japonské) sjednotila a výrobky by měly mít stejné mezinárodně užívané označení. Spíše se mohou lišit různými vehikuly (masťovými, krémovými, gelovými aj.), parfemací, stabilizátory. Některé mohou být vyráběné pro zvýšeně citlivé osoby, zejména alergiky, bez příměsí stabilizátorů a parfémů. Pro vlastní ochranný účinek by to však nemělo být podstatné. Opalovací krémy je možné samozřejmě koupit v drogeriích, ale zejména u těch osob, které mají určité problémy s kůží, je vhodnější poradit se s dermatologem nebo se o radu obrátit alespoň na magistra v lékárně.
MUDr. M. Jirásková, CSc.