„Je třeba posuzovat nákladovou efektivitu řešení, aby bylo jasné, co jsme schopni z veřejného zdravotnictví hradit. Nemáme na to dosud žádné systémové řešení,“ uvedl v diskusi Vojtěch. Podle něj by měla vzniknout speciální instituce.
S tím ale nesouhlasí ředitel Masarykova onkologického ústavu, senátor za ČSSD Jan Žaloudík. „Hlavně, ať nevzniká nový úřad. Nechť si to podle již hotové metodiky dělají odborníci na dané obory a někdo to jen zkontroluje,“ řekl Žaloudík. Podle jeho názoru by to z dostupných dat mohl dělat i Ústav zdravotnických informací a statistiky.
Podle poslance Davida Kasala (ANO) by do financování nových technologií měly zasahovat i zdravotní pojišťovny. Podle Vojtěcha by to ale neměly být ony, které budou rozhodovat o tom, co bude placeno z veřejného zdravotního pojištění.
K posouzení efektivity zavedení nového prostředku se využívá systém HTA (Health Technology Assessment), který dokáže spočítat, jakou měřitelnou hodnotu pro pacienty nový prostředek přináší a jak je to v proporci s vynaloženými penězi. Nemocnice by díky hodnocení HTA věděly dřív, než zakoupí drahý přístroj, pro jaké pacienty je vhodný a zda léčení na něm pojišťovny zaplatí. Pak by teprve do jeho koupě investovaly.
U nových léků, které vstupují na trh, SÚKL podle předložených klinických studií posuzuje, jestli by měl systém veřejného zdravotního pojištění tato léčiva proplácet nebo ne.
poznámka