Vstávat na první zazvonění budíku přináší ovoce, tvrdí lékaři. Jedná se o jedno z pravidel spánkové hygieny

30. 8. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos
Probouzíte se hned, jakmile se ozve první ranní melodie signalizující, že je čas vylézt z postele, nebo každý další budík odložíte a teprve po desátém otravném zvonění se vám podaří opravdu probrat? Pokud vám druhý scénář zní povědomě, tak to může být jeden z důvodů, proč se po probuzení necítíte odpočatí.

Ráno zazvoní budík a my máme dvě možnosti – vypnout melodii, vstát a začít další den, nebo se nechat zlákat tlačítkem „Odložit“ a přidat další jednotky nebo desítky minut drahocenného spánku. „Ve skutečnosti toto odsouvání budíků štěpí a podkopává kvalitu spánku,“ řekl Dr. Brandon Peters, neurolog a lékař spánkové medicíny z Virginia Mason Franciscan Health v Seattlu.

„Na poslední hodiny spánku lidé obvykle vstupují a vystupují ze čtvrté a poslední fáze spánkového cyklu, známé jako spánek s rychlým pohybem očí (REM). Tato fáze je zvláště důležitá pro zpracování paměti a kreativní myšlení,“  dodal. Fragmentace této fáze spánku by mohla ovlivnit funkci mozku.

Proč máme problém ráno vstát?

Jednou z příčin může být spánková setrvačnost. Jedná se o dobu mezi probuzením a úplnou bdělostí, během které je člověk zmatený a dezorientovaný. To může mít za následek, že někdo při prvním probuzení nevědomky vypne nebo odloží budík.

„Častější příčinou, proč k rannímu probuzení potřebujete více budíků, je ovšem nedostatek spánku,“ řekla doktorka Cathy Goldsteinová, lékařka spánkové medicíny z Michigan Medicine Sleep Disorders Centers. Dospělý člověk běžně potřebuje 7–9 hodin spánku, u dětí a adolescentů je to ještě více.

Mezi pravidla spánkové hygieny patří pravidelný spánkový režim, tedy chodit spát a následně vstávat v přibližně stejnou dobu, a to jak ve všední dny, tak o víkendu.

Lékařka Goldsteinová doporučuje posunout čas spánku o 30 minut dříve každých pár dní nebo o hodinu dříve jednou týdně pro ty, kteří chtějí změnit své biologické hodiny. Omezení času na obrazovce až čtyři hodiny před spaním může také pomoci podpořit přirozenou produkci melatoninu v těle.

Dále se zaměřte na vytvoření večerního relaxačního rituálu a vhodného prostředí pro spánek a také dodržování denních návyků, které vám pomohou ke kvalitnímu spánku.

Zdroje: edition.cnn.com, loono.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?