Odboráři i zástupci lázní žádají zastavení změn v českém lázeňství, jsou prý likvidační. Seznam zkrátil dobu pobytu ze čtyř na tři týdny a omezil nároky pacientů na péči z veřejného pojištění. Tlak ministerstva prý způsobil, že lékaři se bojí lázně psát i v případech, kdy mohou.
Předseda výboru Boris Šťastný (ODS) novinářům řekl, že situace se musí řešit „za pochodu“, termín pro dosažení výsledků v chystané kampani výbor Hegerovi nedal. „Pokud se v následujících měsících situace nezlepší, sejde se výbor k situaci lázeňství znovu,“ uvedl. Podle poslance ČSSD Jaroslava Krákory je nutno napravit chyby, které vedly ke ztrátě lázeňských klientů o 20 až 80 procent.
Podle odborářů i zástupců lázní je lázeňství na pokraji zhroucení. Propouští se a platy zaměstnanců klesly na 60 procent průměrných výdělků. Odbory žádají, aby se systém vrátil k původnímu stavu. Ministerstvo by podle nich mělo vydat dřívější indikační seznam k 1. červnu 2013.
Heger včera ve výboru přiznal, že lázeňství je v „depresi“. Od roku 2000 se ale výrazně rozvíjelo, takže nynější pokles není ani čtvrtinou tohoto rozvoje. Indikační seznam se plně uplatňuje od letoška a Heger věří, že řada problémů si „sedne“. Vyzval pacienty, ať se obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu, pokud nedostali lázně, na něž podle svého měli nárok. „Pokud se ukáže, že lázně nejsou indikované, kde je potřeba, řešit to budeme, ale ne hned,“ řekl.
K přijatému usnesení výboru Heger doplnil, že je racionální, ministerstvo už v tomto směru koná a bude se snažit vymýtit nedorozumění.
V edukační kampani nebude ministerstvo podle Hegera platit inzeráty, aby lidé jezdili do lázní, ale projedná podmínky pro předepisování s odbornými lékařskými společnostmi a podmínky úhrady se zdravotními pojišťovnami.
Lázně z balíku zdravotního pojištění spotřebují zhruba 1,5 procenta. Celkem pojišťovny spotřebují ročně 230 miliard, resort 280 miliard. Lázeňství zaměstnává 11.000 lidí v lázeňských zařízeních a dalších až 40.000 v návazných oborech. O práci podle odborářů již přišlo 2500 lidí, ohroženo je podle nich dalších až 10.000 pracovních míst.
Podle Hegera klesají počty lázeňských klientů už tři roky. Před vydáním indikačního seznamu byl útlum 35 procent. Vyhláška ho prohloubila, počátkem letošního roku propad byl podle Hegera 50 procent.
Lázeňských lůžek je podle ministra v ČR přebytek. Lázně si konkurují a úhrady pojišťoven se podle ministra nemohou rozšiřovat proto, aby byly podpořeny soukromě podnikající subjekty.