Výdaje lidí za léky kvůli DPH stoupnou, víc jich ochrání limit

12. 3. 2011 8:37
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacienti by příští rok mohli po zvýšení DPH z deseti na 14 procent dát za léky na recept navíc 267 milionů korun a za léky bez receptu 297 milionů.


Skutečné nárůsty budou ale nižší, protože více pacientů překročí ochranný roční limit a zdravotní pojišťovny jim část peněz vrátí. Propočty vycházejí ze spotřeby roku 2009, nezohledňují tedy její loňský pokles. ČTK o výsledcích propočtů informovala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková.

Koalice se tento týden shodla, že u položek se sníženou desetiprocentní DPH, kam spadají i léky, stoupne DPH od příštího roku na 14 procent. V roce 2013 bude jednotná sazba DPH 17,5 procenta. Původně plánovala růst DPH už od podzimu až na 20 procent, aby byly peníze na důchodovou reformu.

Vliv DPH na ceny a úhrady léků vyhodnotil SÚKL v obou stupních navýšení pro pacienty i zdravotní pojišťovny. Ty by příští rok daly za léky na recept či žádanku o 1,79 miliardy korun víc, v roce 2013 o 1,57 miliardy korun víc. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dala loni za léky na recept 23 miliard, je u ní zhruba 60 procent občanů.

Podle propočtu SÚKL by si pacienti v roce 2013, kdy by DPH měla být 17,5 procenta, připlatili za doplatky na léky na recept 234,5 milionu a za léky bez receptu 259 milionů. Petláková upozornila, že při obojím navýšení DPH bude zachován počet léků plně hrazených ze zdravotního pojišťění. Ze zákona musí mít pacient na svoji nemoc variantu léku, na niž nedoplácí.

Propočty lékového úřadu vycházejí z toho, že se podaří změnit cenotvorbu a bude zavedena takzvaná jádrová úhrada. SÚKL by ji stanovil v relaci k ceně výrobce. Skutečná úhrada by se vypočítávala až v lékárně podle aktuální výše DPH, výše obchodních přirážek, poplatků a slev.
V roce 2009 přesáhlo ochranný limit 2500 korun pro děti a důchodce nebo 5000 korun pro ostatní pojištěnce celkem 175.000 pacientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Skutečný objem vrácených peněz v příštích dvou letech bude záviset na tom, kolik pacientů, kteří se nyní nacházejí těsně pod hranicí limitu 2500 nebo 5000 korun, ho po zvýšení cen léků překročí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?