Proti ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi vytáhly vlivné farmaceutické firmy. Chtějí, aby premiér Paroubek zastavil kategorizaci léků. Podobná stížnost dorazila i na stůl Evropské komise.
Rozhodování o tom, jaké léky budou pacientům hradit zdravotní pojišťovny a v jaké výši, je neprůhledné. Komise, v níž chybí zástupci výrobců léčiv a lékárníků, výrazně nadržuje výrobcům generik, tedy starších a méně účinných preparátů.
Tvrdí to dvaatřicet zahraničních farmaceutických firem dodávajících léky na tuzemský trh a požadují, aby premiér Jiří Paroubek takzvanou kategorizaci, v níž se rozhoduje, kolik procent z celkové ceny léků uhradí pojišťovny a kolik budou platit pacienti, okamžitě zastavil.
„Ministerstvo rozhoduje o 36 miliardách, které za rok pojišťovny zaplatí za léky, neprůhledně a v rozporu s evropským právem,“ tvrdí výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová.
Výrobci se proto chtějí obrátit na evropské orgány a mezinárodní soudy. Podle asociace se komise řídí cenou levných generik. Zahraniční léky tak bývají s vysokým doplatkem, a pacienti se jim proto raději vyhýbají.
Tento postup je v rozporu se směrnicí Evropské komise, která má zaručit všem rovné zacházení. Kvůli nedodržování směrnice se projednávalo už sedm stížností - Finsko a Rakousko byly přinuceny, aby evropské právo při stanovení cen aplikovaly.
Rath za požadavkem MAFS vidí jen snahu o co nejvyšší výdělky firem. „Křičí, protože jejich ceny budou na úrovni nejnižších v Evropě a jim klesnou zisky,“ uvedl.
24 hodin