LONDÝN - Britské a světové farmaceutické firmy se v pátek důrazně ohradily proti tvrzení, že vytvořily novou nemoc, aby si zajistily lukrativní trh pro své léky. Reagovaly tak na nařčení, podle něhož firmy vymyslely takzvanou sexuální dysfunkci u žen, kterou je možné léčit léky podobnými Viagře, pilulce
určené pro muže s poruchami erekce.
BMJ: Sexuální dysfukce žen není tak jednoduchý problém, jak tvrdí firmy
Novinář Ray Moynihan v článku v nejnovějším vydání magazínu British Medical Journal tvrdí, že farmaceutický průmysl v posledních šesti letech definoval „ženskou sexuální dysfunkci“, aby připravil prostor pro odbyt příslušných léků.
Dělo se tak údajně na konferencích sponzorovaných farmaceutickými firmami, kde vystupovali vědci s finančními vazbami na tyto firmy.
Moynihan „vystopoval“ původ definice nové nemoci na konferenci vědců v květnu 1997 v hotelu na východním pobřeží amerického státu Massachusetts. Podle farmaceutů však na tomto problému pracovali akademici dávno před tím.
Farmaceutické firmy: Pilulky tu budou pro případ, že je ženy potřebují
Výrobci léků tuto teorii spiknutí popírají a říkají, že pouze hledají možnost léčení pro miliony žen. „Pracujeme pouze na poskytnutí alternativy, kterou by mohli použít lékaři, pokud si to situace vyžádá,“ řekl rozhlasové stanici BBC ředitel Sdružení
britského farmaceutického průmyslu Richard Tiner.
Mluvčí americké společnosti Pfizer, která vyrábí Viagru, nařčení rovněž odmítla. „Pracujeme na dosud nenaplněných lékařských potřebách. Vědci na tom dlouho pracovali, než přišli za námi a požádali nás o podporu. Myslím, že tento článek je obrovskou medvědí službou pro ženy, které nám říkají, jak trpí,“ řekla mluvčí firmy.
ČTK