Vyškovská nemocnice má mezi ostatními nemocnicemi v České republice jeden významný primát.
- Mohl byste přiblížit, co to endoskopie vlastně je?
Endoskopie je metoda, která pro operování využívá mikrokamery. Ta je vpravena do tělní dutiny, ve které zákrok probíhá, a chirurgovi tak k operování stačí jen dva řezy o průměru několika milimetrů, kterými se pak dovnitř vsunou chirurgické nástroje, a dutinu tedy není nutné otvírat.
Pro pacienty je tato metoda ve srovnání s klasickou metodou nesrovnatelně méně bolestivá. V gynekologii je možné endoskopickou metodou operovat všechny diagnózy, které operaci vyžadují.
- Nevýhodou je zřejmě náročnost na kvalifikaci lékaře…
Endoskopická metoda je samozřejmě velmi náročná na kvalifikaci lékařů. Protože na rozdíl od klasické metody vidí lékař to, co dělá na obrazovce a ne v reálu, klade to na něj kromě běžné erudice a šikovnosti rukou ještě požadavek prostorové představivosti.
Tato schopnost se podle mne nedá naučit, ta prostě musí být vrozená. Bohužel jsem musel několik začínajících lékařů od kariéry endoskopického chirurga odradit právě proto, že zmíněnou představivost neměli.
-Jak se stalo, že špičkové endoskopické pracoviště bude mít právě nemocnice ve Vyškově?
Aby mělo smysl do endoskopického pracoviště investovat, je nutné, aby byl co nejvyšší počet pacientů, které jsme úspěšně endoskopicky operovali. A to se nám ve Vyškově daří.
Ovšem se současným vybavením by to do budoucna nebylo dost dobře možné. Asi nejzávažnější nedostatek tkví v tom, že na sále není klimatizace. Kvůli tomu jsme se vlastně rozhodli nové sály vybudovat.
A když už se staví, chceme, aby to bylo zařízení na evropské úrovni. Díky dobrým výsledkům našeho oddělení a schopnosti naší nemocnice dobře hospodařit se nám podařilo získat sedmdesát milionů na postavení a vybavení dvou sálů s věžemi pro endoskopické operování.
Podstatnou devizou, jež je v českých nemocnicích vzácností, je vedení veškeré kabeláže k přístrojům ze stropu dolů, čímž odpadají problémy se zakopáváním o kabely a šlapáním po nich. Pro firmy, které instalaci zařízení zajišťují, je to technicky o dost náročnější.
-Kolik je takových pracovišť v republice?
Pokud se týče vybavení, pak srovnatelné pracoviště má v České republice jen gynekologické oddělení nemocnice na Homolce a nemocnice v Kladně. Srovnámeli ale počet endoskopicky provedených operací, pak jsme bezpochyby jediné pracoviště v republice.
V nemocnicích okolních okresů množství operací provedených endoskopicky tvoří zhruba polovinu celkového počtu, zatímco u nás provádíme endoskopicky všechny operace.
- Myslíte, že se tato metoda jednou prosadí a bude se používat pro drtivou většinu operací?
To si netroufám říci. Je to metoda závislá na lidském potenciálu. A při současných platech zdravotníků se obávám, že bude nadále pokračovat odliv špičkových odborníků na západ. Osobně znám pět výborných lékařů, kteří ukončili svou praxi a šli pracovat pro farmaceutické firmy.
Dalším důvodem, proč se endoskopie prosazuje poměrně pomalu, je fakt, že spousta lékařů i primářů v nemocnicích jsou lidé, kteří se s endoskopií setkali ve věku, kdy už dosáhli jistých úspěchů s normální operační metodou a začínat po čtyřicítce zase odznova je pro ně těžko přijatelné, nehledě na to, že v tomto věku už jde člověku učení těžko.
Lukáš Hemala, Rovnost - Deník Vyškovska