Věci veřejné už kvůli hospodaření VZP podaly dvě trestní oznámení.
„Horákovo manažerské selhání vyplývá nejen z auditu projektu IZIP, ale též z jeho jednání, kdy úmyslně neinformoval správní i dozorčí radu VZP o základních skutečnostech týkajících se projektu elektronických knížek IZIP. I když má VZP nadpoloviční většinu akcií IZIP, o projektu sama rozhodovat nemůže. Při zásadních krocích bude totiž potřeba dvoutřetinová většina. Tato podmínka je zakotvena ve stanovách firmy IZIP, které se změnily letos v srpnu. Pan ředitel Horák o tom věděl, členům správní rady to ale neřekl,“ uvedl Vysloužil v tiskové zprávě.
VZP si pořídila 46 procent akcií IZIP, celkem jich tak má 51 procent. Koupi schválila správní rada pojišťovny. Zbylých 49 procent cenných papírů drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Oba politici byli před lety ve sněmovním zdravotním výboru, který o projektu tehdy rozhodoval. Cabrnoch byl i členem správní rady VZP.
Podle Vysloužila se navíc Horákovi s velkou pravděpodobností nepodaří podepsat dodatky smluv, podle nichž by bylo možné vypovědět smlouvy mezi VZP a IZIP s šestiměsíční lhůtou už v pololetí příštího roku. Zatím smlouvy mezi VZP a firmou platí do roku 2015.
Věci veřejné už podle serveru Týden.cz podaly kvůli hospodaření VZP jedno trestní oznámení na neznámého pachatele a druhé na ředitele VZP Horáka, předsedu správní rady Marka Šnajdra a předsedu dozorčí rady Josefa Kantůrka. Zároveň strana podala na finančním ředitelství v Praze podnět na provedení finanční kontroly ve VZP.