Plánem ministryně zdravotnictví Marie Součkové totiž nejsou nadšeni ani samotní sociální demokraté, kterých je ve dvousetčlenné dolní parlamentní komoře sedmdesát.
„Myslím, že by šlo o příliš tvrdou změnu a zejména sociálně slabým by asi přineslo velké problémy,“ říká šéf poslanců ČSSD Petr Ibl.
Podle sociálnědemokratické předsedkyně zdravotního výboru sněmovny Milady Emmerové by o něčem takovém bylo možné uvažovat až v horizontu několika příštích let. A až v případě, pokud by se ukázalo, že hlavní prvky zdravotnické reformy - především nový systém plateb a účelněji stanovená síť zdravotnických zařízení nepovede k finanční vyrovnanosti celého systému.
„Paní ministryně to podle mne uvedla jen jako námět pro další diskusi,“ tvrdí.
Zcela proti jsou komunisté. „Jakékoliv řeči o doplatcích ve zdravotnictví jsou předčasné. Vždyť paní ministryně nepředložila žádnou seriózní analýzu, že jich je skutečně třeba. Jde o další z navzájem nekoordinovaných kroků reformy,“ soudí expert KSČM na zdravotnictví Jiří Maštálka. Do budoucna si ale dovede představit, že přes počáteční odpor by sociální demokraté nakonec začali na zavedení poplatků spolupracovat s ODS.
Občanská demokracie sice v minulosti o spoluúčasti pacientů často hovořila, nyní ale své představy modifikuje. „Každý pacient by po návštěvě u jakéhokoliv lékaře měl podepisovat účet. Ne aby ho platil, ale aby věděl, na kolik systém pojištění přišel. A pojišťovny by pak svým klientům, kteří čerpali prostředků méně, než je průměr, poskytovaly zdravotní bonus. Šli bychom na to prostě z druhé strany,“ říká nyní šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.
Josef Pravec, Hospodářské noviny, 14.07.2003